Kryeministri i Pakistanit bën thirrje për zgjerimin e tregtisë dypalëshe me Turqinë

kryeministri i pakistanit ben thirrje per zgjerimin e tregtise dypaleshe me turqine
kryeministri i pakistanit ben thirrje per zgjerimin e tregtise dypaleshe me turqine

Kryeministri i Pakistanit Shehbaz Sharif tha se Ankaraja dhe Islamabadi duhet të punojnë së bashku për të arritur objektivin vjetor prej 5 miliardë dollarësh në tregtinë dypalëshe .

Në një takim me ambasadorin turk Mehmet Paçacı në zyrën e kryeministrit në Islamabad, Sharif u bëri thirrje të dyja palëve të rrisin bashkëpunimin e tyre dypalësh në të gjitha fushat me interes të përbashkët, duke përfshirë tregtinë, mbrojtjen, lidhjen dhe kulturën, sipas një deklarate zyrtare.

Pakistani dhe Turqia, tha ai, kanë mbështetur vazhdimisht njëri-tjetrin në çështjet thelbësore dhe do të vazhdojnë ta bëjnë këtë në të ardhmen.

Duke vlerësuar thirrjen telefonike uruese dhe mesazhin e përgëzimeve të Presidentit Recep Tayyip Erdoğan menjëherë pas rizgjedhjes së tij, Sharif përgëzoi Turqinë për fluturimin e suksesshëm të avionit luftarak të gjeneratës së 5-të vendase KAAN .

Duke përsëritur ftesën e tij drejtuar Erdoganit për të vizituar Islamabadin, ai tha se populli i Pakistanit e priste me padurim vizitën që do të ofronte gjithashtu një mundësi për të kryer konsultime të gjera gjatë sesionit të 7-të të Këshillit të Koordinimit Strategjik të Nivelit të Lartë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts