Kryeministri i ri i Britanisë emëron dy ministra nga epoka e Tony Blair dhe Gordon Brown

kryeministri i ri i britanise emeron dy ministra nga epoka e tony blair dhe gordon brownKryeministri i ri i Britanisë së Madhe, Keir Starmer njoftoi përbërjen e re të kabinetit qeveritar, duke përfshirë dy ministra që kanë qenë  anëtarë të ish-kabinetit gjatë epokës së Tony Blair dhe Gordon Brown.

4d34f5b8-8b1d-4c59-bd60-a4ace69503e7

Jacqui Smith po kthehet si ministre e Arsimit – një post të cilën ajo e mbuloi për herë të parë 25 vjet më parë, nën kryeministrin e atëhershëm Tony Blair, përpara se më vonë të bëhej ministrja e parë femër e Brendshme në Mbretërinë e Bashkuar.

Ajo nuk është zgjedhur si deputete, kështu që do t’i jepet një kolegj, do të bashkohet me Dhomën e Lordëve dhe më pas do të rihyjë në qeveri.

Douglas Alexander mbajti disa role në kabinet në qeverinë e fundit laburiste nën Gordon Brown dhe tani është emëruar si ministër biznesi në kabinetin e Starmer, pasi u kthye në Parlament si deputet.

NDIQE LIVE “PANORAMA TV” <!–

–> © Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts