Kryeministri i ri i Mbretërisë së Bashkuar telefonon Netanyahun, i përcakton nevojën e qartë dhe urgjente për armëpushim në Gaza

kryeministri i ri i mbreterise se bashkuar telefonon netanyahun i percakton nevojen e qarte dhe urgjente per armepushim ne gaza


Kryeministri Keir Starmer ka folur sot me kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu dhe presidentin palestinez Mahmud Abbas.

suissa-starmer-bibi

Ai i tha z. Abbas se njohja e Palestinës si pjesë e procesit të paqes ishte “e drejtë e pamohueshme e palestinezëve”.

Dhe në një lexim të telefonatës me zotin Netanyahu, Downing Street tha ndërsa Sir Keir u zotua të vazhdojë “bashkëpunimin jetik” të Mbretërisë së Bashkuar me Izraelin kundër “kërcënimeve malinje”.

Ai gjithashtu “përcaktoi nevojën e qartë dhe urgjente për një armëpushim” në Gaza, “kthimin e pengjeve dhe një rritje të menjëhershme të vëllimit të ndihmës humanitare që arrin civilët”.

Ai shtoi se “është gjithashtu e rëndësishme të sigurohet se kushtet afatgjata për një zgjidhje me dy shtete ishin në vend, duke përfshirë sigurimin që Autoriteti Palestinez të kishte mjetet financiare për të vepruar në mënyrë efektive”.

NDIQE LIVE “PANORAMA TV” © Panorama.al

Te lidhura

Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts