Kryeministri i Sri Lankës urdhër ushtrisë: Rivendosni rendin

08:34 14/07/2022

Rriten tensionet, protestuesit kërkojnë largimin edhe të kryeministrit

Rriten tensionet në Sri Lanka! Protestuesit mbajnë të pushtuar kryeministrinë dhe kërkojnë dorëheqjen e kryeministrit. Ky i fundit urdhëron ushtrinë  të bëjë “gjithçka është e nevojshme për të rivendosur rendin”.

Kryeministri në detyrë, Ranil Wickremesinghe, është emëruar President në detyrë, pas dorëheqjes dhe arratisjes në Maldive të Presidentit Gotabaya Rajapaksa, për shkak të protestave masive që shpërthyen në vend, si pasojë e krizës.

Sri Lanka ka vuajtur nga kriza më e rëndë ekonomike ndër dekada, dhe për këtë vendasit fajësojnë administratën Rajapaksa, ndërsa shohin si pjesë të problemit edhe kryeministrin.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts