Kryeministri izraelit njoftoi planin e ri, OKB reagon ashpër kundër çdo zhvendosjeje të detyruar të civilëve nga Rafah e Gazës

Civilët palestinezë në Rafah në Rripin e Gazës duhet të mbrohen, por nuk duhet të ketë ndonjë zhvendosje masive të detyruar, thanë Kombet e Bashkuara të premten pasi Izraeli filloi të hartonte një plan evakuimi për ta lejuar atë të mposht Hamasin në zonë.

“Ne jemi jashtëzakonisht të shqetësuar për fatin e civilëve në Rafah,” tha të premten zëdhënësi i OKB-së, Stephane Dujarric. “Ajo që është e qartë është se njerëzit duhet të mbrohen, por ne gjithashtu nuk duam të shohim ndonjë zhvendosje të detyruar – zhvendosje masive të detyruar – të njerëzve, që sipas përkufizimit është kundër vullnetit të tyre,” tha Dujarric. “Ne nuk do të mbështesim në asnjë mënyrë zhvendosjen e detyruar, e cila bie ndesh me ligjin ndërkombëtar.”

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu urdhëroi ushtrinë e vendit të premten të hartojë një plan të dyfishtë për të evakuuar civilët palestinezë nga Rafah në Gazën jugore dhe për të mposhtur luftëtarët e fundit të Hamasit atje. Më shumë se gjysma e 2.3 milionë banorëve të Gazës janë strehuar në Rafah, shumë prej tyre të vendosur në gardhin kufitar me Egjiptin dhe jetojnë në tenda të improvizuara.

“Dendësia e paprecedentë e popullsisë së Rafahut e bën pothuajse të pamundur mbrojtjen e civilëve në rast të sulmeve tokësore,” tha të premten Zyra e OKB-së për Koordinimin e Çështjeve Humanitare. “Bllokimi në Rafah ka arritur në një pikë ku rrugët normale janë bllokuar nga tendat e ngritura nga familjet që kërkojnë ndonjë hapësirë të sheshtë dhe të pastër në dispozicion”.

Lufta në Gazën e drejtuar nga Hamasi filloi kur militantët e Hamasit sulmuan Izraelin më 7 tetor, duke vrarë 1200 njerëz dhe duke kapur 253 pengje, sipas të dhënave izraelite. Si hakmarrje, Izraeli nisi një sulm ushtarak në Gaza që autoritetet shëndetësore thonë se ka vrarë më shumë se 27,000 palestinezë me mijëra trupa të tjerë që dyshohet se humbën mes rrënojave.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts