Kryeministri kanadez mbërrin në Ukrainë, viziton Irpinin e bombarduar dhe të kontrolluar nga forcat ruse

Kryeministri kanadez, Justin Trudeau, ka zhvilluar sot një vizitë të paparalajmëruar në qytetin ukrainas të Irpin.

Irpin u rimor nga trupat ruse në fund të marsit pas luftimeve të ashpra.

Kryetari i bashkisë së qytetit, Oleksandr Markushyn, bëri njoftimin për vizitën e Trudeau në Telegram:

Sapo pata nderin të takohem me Kryeministrin e Kanadasë, Justin Trudeau, i cili erdhi në Irpin për të parë me sytë e tij gjithë tmerrin që pushtuesit rusë i kanë shkaktuar qytetit tonë.

Ai postoi gjithashtu një foto të Trudeau duke qëndruar në një rrugë në sfondin e ndërtesave të shkatërruara të apartamenteve.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.