Kryeministri kinez bën thirrje për solidaritet, bashkëpunim në mes të pandemisë COVID-19

kryeministri kinez ben thirrje per solidaritet bashkepunim ne mes te pandemise covid 19
kryeministri kinez ben thirrje per solidaritet bashkepunim ne mes te pandemise covid 19

Kryeministri kinez Li Keqiang bëri thirrje të shtunën për solidaritet, bashkëpunim dhe më shumë mirëkuptim midis anëtarëve të komunitetit ndërkombëtar për të mposhtur pandeminë e furishme COVID-19.

Li i bëri këto komente gjatë një takimi me Drejtorin e Përgjithshëm vizitues të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) Tedros Adhanom Ghebreyesus në Pekin.

Li përshëndeti pjesëmarrjen e Tedros në ceremoninë e hapjes së Lojërave Olimpike Dimërore të Pekinit dhe shprehu vlerësimin për mbështetjen e OBSH-së për Lojërat.

Përballë pandemisë COVID-19, komuniteti ndërkombëtar duhet të mbështesë solidaritetin dhe bashkëpunimin, tha Li, duke shtuar se duhet të ketë më shumë mirëkuptim dhe tolerancë mes njëri-tjetrit.

Ai tha se qeveria kineze do të vazhdojë të mbështesë rolin e rëndësishëm të OBSH-së në luftimin e pandemisë dhe ruajtjen e shëndetit të njerëzve.

Tedros tha se OBSH i përmbahet parimit shkencor në gjurmimin e origjinës së virusit dhe kundërshton politizimin e gjurmimit.

Li gjithashtu bëri thirrje për promovimin e aksesit dhe përballueshmërisë së vaksinave si një e mirë publike globale dhe përdorimin e mjeteve shkencore dhe teknologjike për të zhvilluar ilaçe efektive për të ndihmuar në mposhtjen e virusit sa më shpejt të jetë e mundur.

Gjatë luftimit të pandemisë, duhet të bëhen përpjekje për të arritur një zhvillim të qëndrueshëm ekonomik dhe social, për të promovuar lehtësimin e tregtisë ndërkufitare, për të garantuar sigurinë, rrjedhën e papenguar të zinxhirëve industrialë dhe të furnizimit, për të promovuar rimëkëmbjen e qëndrueshme ekonomike globale, tha Li. Ai vuri në dukje se Kina është e gatshme të mbajë bashkëpunim të ngushtë dhe miqësor me OBSH-në.

Tedros tha se OBSH vlerëson shumë përpjekjet e qeverisë dhe popullit kinez në luftën kundër pandemisë.

Ai shprehu shpresën se OBSH do të bashkëpunojë më tej me Kinën për të promovuar akses të barabartë në vaksina, për të rritur shkallën e vaksinimit dhe për të mposhtur pandeminë sa më shpejt të jetë e mundur.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts