Kryeministri letonez: Sa më të forta të jenë sanksionet aq më shpejt do të përfundojë lufta në Ukrainë

Kryeministri letonez Arturs Krisjanis, ka mbështur vendosjen e sanksioneve të fundit të BE-së kundër Rusisë, për shkak të luftës në Ukrainë.

Ai është shprehur se sa më të forta të jenë sanksionet aq më shpejt do të përfundojë lufta.

“Të gjitha vendet anëtare duhet të largohen nga varësia ruse energjetike”, tha Krisjanis gjatë një takimi të zhvilluar në Këshillin Europian në Bruksel.

Më tej u shpreh se gjatë 20-30 viteve të fundit kombet kanë dnërtuar infrastrukturë e cila ka qenë shumë e varur nga burimet ruse t energjisë, ndërsa shtoi se tashmë vendet e BE po largohen nga kjo varësi.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *