Kryeministri miliarder çek Andrej Babis ka pranuar humbjen

13:10 10/10/2021

Votuesit çek dëbojnë komunistët nga parlamenti për herë të parë që nga viti 1948

U duk se po fitonte ngushtĂ« zgjedhjet parlamentare, por tani Ă«shtĂ« zyrtare se, kryeministri miliarder çek Andrej Babis dhe partia e tij ANO kanĂ«  humbur nĂ« garĂ«n pĂ«r t’u rizgjedhur. Ai ka pranuar humbjen ndaj dy aleancave opozitare, qĂ« fituan shumicĂ«n nĂ« zgjedhjet parlamentare, pas dy ditĂ«sh votime.

“Kjo Ă«shtĂ« jeta, ne e kuptojmĂ« dhe e pranojmĂ« kĂ«tĂ«â€, tha 67-vjeçari pas publikimit tĂ« rezultateve tĂ«   plota. Nisur nga rezultatet e zgjedhjeve partia populiste e multimiliarderit ANO fitoi 27.1 pĂ«r qind tĂ« votave dhe pritet tĂ« fitojĂ« 72 ulĂ«se nĂ« DhomĂ«n e DeputetĂ«ve prej 200 ulĂ«sesh.

Pasi e uroi kundĂ«rshtarin e tij politik Petr Fiala pĂ«r fitoren ai e akuzoi opozitĂ«n pĂ«r “fushatĂ« tĂ« shpifjeve”. PartitĂ« opozitare  janĂ« nĂ« tĂ« njĂ«jtĂ«n linjĂ« me shtetet kryesore tĂ« Bashkimit Evropian nĂ«   ndryshim nga Babis qĂ« Ă«shtĂ« euroskeptik.

Votuesit çekĂ« pĂ«r herĂ« tĂ« parĂ« qĂ« nga pĂ«rfundimi i LuftĂ«s sĂ« DytĂ« BotĂ«rore kanĂ« lĂ«nĂ« jashtĂ« parlamentit komunistĂ«t. Partia Komuniste – paraardhĂ«sit e tĂ« cilĂ«s kishin udhĂ«hequr me shtetin nga viti 1948 deri nĂ« Revolucionin e KadifenjtĂ« mĂ« 1989 qĂ« solli demokracinĂ« – nuk mori 5 pĂ«r qind tĂ« votave qĂ« kĂ«rkohen pĂ«r tĂ« hyrĂ« nĂ« parlament. Zgjedhjet nĂ« Çeki u mbajtĂ«n disa ditĂ« pas zbulimit tĂ« Letrave tĂ« PandorĂ«s, ku Babis ishte njĂ« nga personat e pĂ«rfshirĂ« nĂ« skandalet financiare.

Popullariteti i kryeministri 67-vjeçar Babis, u pĂ«rball me kritika gjatĂ« fushatĂ«s pĂ«r keqmenaxhim tĂ« pandemisĂ« sĂ« koronavirusit, pĂ«r rritjen e shpejtĂ« tĂ« borxhit apo pĂ«r pĂ«rdorimin e detyrĂ«s zyrtare pĂ«r interesat e biznesit tĂ« tij. Por ai i ka mohuar tĂ«   gjitha akuzat.

Klan News


TĂ« ngjashme Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *