Kryeministri polak: Pas krizës së emigrantëve në kufirin Poloni-Bjellorusi qëndron Vladimir Putin

Përkeqësimi i situatës në kufirin Poloni-Bjellorusi ka shkaktuar përplasje në distancë mes vendeve.

Së fundmi, kryeministri polak Mateusz Morawiecki ka deklaruar se pas krizës së emigrantëve nga Bjellorusia qëndron presidenti rus Vladimir Putin.

Ai është shprehur se neoimeperializmi i Putin shtyu regjimin bjellorus të Aleksandër Lukashenko të përdorte emigrantët si “mburojë njerëzore” muajt e fundit për të destabilizuar situatën në Poloni, vendet Baltike dhe në Bashkimin Europian.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.