Kryeministri Shmyhal: BE planifikon të mbledhë mijëra gjeneratorë dhe pajisje energjetike për Ukrainën

kryeministri shmyhal be planifikon te mbledhe mijera gjeneratore dhe pajisje energjetike per ukrainen
kryeministri shmyhal be planifikon te mbledhe mijera gjeneratore dhe pajisje energjetike per ukrainen

Bashkimi Evropian planifikon të mbledhë dhe dërgojë mijëra gjeneratorë dhe pajisje elektrike në Ukrainë.

“Unë personalisht falënderova Presidenten e Parlamentit Evropian Roberta Metsola për njohjen e Rusisë si një sponsor shtetëror të terrorizmit. Tani PE do të fokusohet në nismën Gjeneruesit e Shpresës. Në të ardhmen e afërt, BE planifikon të mbledhë mijëra gjeneratorë dhe pajisje energjetike për t’ia dorëzojë Ukrainës,” postoi kryeministri i Ukrainës Denys Shmyhal në Telegram .

Ai shtoi se Ukraina do të përballojë dhe do të fitojë.

Siç është raportuar, Parlamenti Evropian me shumicë votash miratoi një rezolutë që njeh Federatën Ruse si sponsor shtetëror të terrorizmit.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts