Kryeministri Shmyhal inspekton objektet e infrastrukturës që po restaurohen në rajonin e Chernihiv

Kryeministri Denys Shmyhal ka vizituar rajonin e Chernihiv për të inspektuar objektet e infrastrukturës që po restaurohen pas sulmeve të Rusisë.

“Rajoni i Chernihiv vazhdon të rikuperohet nga pasojat e pushtimit rus. Sot, ne inspektuam një institucion arsimor parashkollor të restauruar pas bombardimeve. Ne vizituam gjithashtu një spital dhe një qendër rehabilitimi për fëmijë, ku punimet e riparimit janë duke u zhvilluar”, shkroi Shmyhal në Telegram.

Kryeministri theksoi se qeveria ka ndarë më shumë se 635 milionë për rindërtimin e objekteve të infrastrukturës në rajonin e Chernihiv. Sipas Ministrisë së Zhvillimit të Komuniteteve dhe Territoreve, deri më tani janë rikonstruktuar 124 objekte.

Gjatë udhëtimit të punës, Shmyhal shpërbleu edhe vullnetarë për kontributin e tyre të rëndësishëm.

Siç është raportuar, më shumë se 8,000 ndërtesa në rajonin e Chernihiv janë shkatërruar ose dëmtuar për shkak të agresionit rus. Rreth 33 ura dhe vendkalime u bënë të pafuqishme dhe më shumë se 1,100 kilometra rrugë u dëmtuan në rajon.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *