Kryeministri Shmyhal: Rusët nuk arritën të shkatërrojnë sistemin energjetik të Ukrainës me mijëra raketa, drone

kryeministri shmyhal ruset nuk arriten te shkaterrojne sistemin energjetik te ukraines me mijera raketa drone
kryeministri shmyhal ruset nuk arriten te shkaterrojne sistemin energjetik te ukraines me mijera raketa drone

Gjatë një muaji e gjysmë, Rusia ka sulmuar tetë herë sistemin energjetik të Ukrainës me mijëra raketa dhe drone, por nuk arriti ta shkatërrojë atë.

Deklarata përkatëse u bë nga kryeministri ukrainas Denys Shmyhal.

“Në përpjekjen e parë, Rusia dështoi ta zhysi Ukrainën në errësirë, megjithëse ata prisnin që sulmi i parë raketor do të na kishte zhytur në errësirë, në të ftohtë dhe frikë. Tetë sulme me raketa, më shumë se 1000 raketa dhe dronë kanë dështuar të shkatërrojnë sistemin tonë energjetik gjatë një muaji e gjysmë, por, më e rëndësishmja, ata nuk ishin në gjendje të shkatërronin qëndrueshmërinë e ukrainasve, “tha Shmyhal.

Sipas fjalëve të tij, tani, me mbështetjen e partnerëve ndërkombëtarë, me “shumë pjesë përbërëse që po shpërndahen”, infrastruktura energjetike e Ukrainës do të rimëkëmbet.

Sipas Shmyhal, ukrainasit krijuan gjithashtu një infrastrukturë paralele të pavarur të prodhimit të energjisë elektrike përmes gjeneratorëve dhe mësuan të jetojnë pa energji.

“Ukrainasit po përshtaten dhe po mobilizohen jashtëzakonisht shpejt dhe me një intensitet shumë të lartë. Prandaj, rusët nuk do të na thyejnë dhe ne patjetër do ta kalojmë këtë dimër. Në kushte sfiduese, por më e rëndësishmja, ne kemi mbështetje nga partnerët, kemi shpirtin, qëndrueshmërinë dhe dëshirën për ta fituar këtë luftë, pavarësisht nga terrori, energjik dhe ushtarak, që Rusia po shkakton në territorin tonë dhe kundër shtetit tonë. ”, theksoi Shmyhal.

Pushtuesit rusë kanë sulmuar masivisht infrastrukturën kritike dhe civile të Ukrainës me raketa dhe drone që nga 10 tetori 2022. Rreth 50% e sistemit energjetik të vendit u dëmtua.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts