Kryenegociatori i Ukrainës: Vështirë të thuhet se kur do të rifillojnë bisedimet e paqes

kryenegociatori i ukraines veshtire te thuhet se kur do te rifillojne bisedimet e paqes
kryenegociatori i ukraines veshtire te thuhet se kur do te rifillojne bisedimet e paqes

Është e vështirë të thuhet se kur do të rifillojnë bisedimet e paqes midis Ukrainës dhe Rusisë, tha kryenegociatori i Ukrainës.

Mykhailo Podolyak tha se ndërprerja aktuale ka të ngjarë të zgjatet nga rrethimi i vazhdueshëm i Mariupolit dhe dëshira e dukshme e Rusisë për të forcuar dorën e saj me një ofensivë të përtërirë në lindje.

Marrëdhëniet u përkeqësuan gjithashtu nga vrasja e pretenduar e civilëve në qytetin Bucha përpara tërheqjes së forcave ruse në fillim të këtij muaji.

Bisedimet e fundit ballë për ballë ishin më 29 mars.

“Natyrisht, në sfondin e tragjedisë së Mariupolit, procesi i negociatave është bërë edhe më i ndërlikuar,” tha Podolyak.

“Rusia heq dorë në mënyrë sfiduese nga çdo manifestim i humanizmit kur bëhet fjalë për korridore të caktuara humanitare. Sidomos kur flasim për Mariupol.”

Autoritetet ukrainase thanë se të paktën 20,000 civilë janë vrarë në Mariupol që nga fillimi i luftës dhe se përpjekjet për të evakuuar qytetin janë penguar vazhdimisht nga bombardimet ruse.

“Është e vështirë të thuhet se kur do të jetë i mundur raundi i ardhshëm ballë për ballë i negociatave, sepse rusët po vënë seriozisht bast që [të bëjnë fitime në] të ashtuquajturën “faza e dytë e operacionit special”, tha Podolyak.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts