Kryetari i Qendrës së Bashkëpunimit Ndër-Fetar, Arben Ramkaj i ftuar në forumin e 6-botëror në Baku, Azerbajxhan

kryetari i qendres se bashkepunimit nder fetar arben ramkaj i ftuar ne forumin e 6 boteror ne baku azerbajxhanDr. Arben Ramkaj kryetari i Qendra e Bashkëpunimit Ndër-Fetar QBNF  dhe Drejtori Ekzekutiv i Institutit Shqiptar për dialogun ndërfetar dhe ndërkulturor është i ftuar në forumin e 6-botëror në Baku, Azerbajxhan.

Arben ramkaj1

Qeveritë, organizatat ndërkombëtare, studiuesit dhe udhëheqësit e mendimit janë mbledhur në edicionin e 6-të të Forumit Botëror për Dialogun Ndërkulturor

Edicioni i 6-të i Forumit Botëror për Dialogun Ndërkulturor, që funksionon nën temën “Dialogu për Paqe dhe Siguri Globale: Bashkëpunimi dhe Ndërlidhja”, është planifikuar të mblidhet nga 1 deri më 3 maj 2024 në Baku, Azerbajxhan.

Ky forum, pjesë e “Procesit të Bakut” të iniciuar nga Presidenti Ilham Aliyev në 2008, do të zhvillohet në bashkëpunim me entitete të shquara ndërkombëtare si Aleanca e Qytetërimeve të Kombeve të Bashkuara (UNAOC), UNESCO, Turizmi i OKB-së dhe Bota Islamike Arsimore.  , Organizata Shkencore dhe Kulturore (ISESCO).

Objektivi kryesor i Forumit të 6-të Botëror për Dialogun Ndërkulturor është të eksplorojë kryqëzimet kritike midis lehtësimit të dialogut, kornizave bashkëpunuese, efikasitetit të lidershipit dhe dinamikës komplekse të ndërlidhjes, të gjitha në shërbim të avancimit të paqes globale dhe imperativave të sigurisë.

Gjatë tre ditëve, një seri seancash plenare dhe panele diskutimesh do të bashkojnë një sërë palësh të ndryshme të interesuara, duke përfshirë zyrtarë qeveritarë, përfaqësues nga organizatat ndërkombëtare, figura të shquara kulturore, gazetarë, aktorë të shoqërisë civile dhe intelektualë nga e gjithë bota, për të diskutuar rreth  sfidat e ngutshme globale.

Forumi u hap me fjalen përshëndetse të Presidentit të Azerbajxhanit Z.Ilham Aljev.

Arben ramkaj

NDIQE LIVE “PANORAMA TV” <!–

–> © Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts