KS mban një moment heshtje për tërmetin në Afganistan

20:00 23/06/2022

Vendi mund të përballet me përhapjen e kolerës

Në mbledhjen e kësaj të enjte të Këshillit të Sigurimit e cila u drejtua nga Ambasadori Shqiptar në Kombet e Bashkuara Ferit Hoxha, u mbajt një moment heshtje për 1 mijë viktimat që humbën jetën nga tërmeti i së mërkurës në Afganistan.

Në fjalimin e tij Hoxha, shprehu ngushëllimet për familjarët e viktimave dhe uroi shërim sa më të shpejt për të plagosurit.

Zyra e OKB-së për Koordinimin e Ndihmës Humanitare është shprehur se po zhvillohen përpjekje të vazhdueshme që pas tërmetit vendi të shmang shpërthimin e Kolerës. Një tjetër problem i vendit pas tërmetit do të jetë edhe rindërtimi i banesave për shkak të varfërisë ekstreme.

Tv Klan

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.