Kthehen pas 2 shekujsh skulpturat e Partnenonit në Greqi

19:15 11/01/2022

Një fragment mermeri i tempullit të Parthenonit është kthyer në Athinë nga një muze në Siçili pas dy shekujsh.

Muzeu i Akropolit i AthinĂ«s prezantoi tĂ« ashtuquajturin “Fragmentin e Faganit”, njĂ« fragment mermeri me pĂ«rmasa 35 me 31 centimetra qĂ« tregon kĂ«mbĂ«n e perĂ«ndeshĂ«s greke Artemis tĂ« ulur nĂ« shtĂ«pi.

Drejtori i Muzeut tĂ« Akropolit, Nikolaos Stampolidis  pĂ«rshĂ«ndeti gjestin duke thĂ«nĂ« se ishte diçka e mrekullueshme qĂ« italianĂ«t vendosĂ«n ta kthenin sĂ«rish atje ku dhe u krijua.

Fragmenti i Partenonit, i pari qĂ« kthehet nĂ« Greqi nga njĂ« vend i huaj do t’i jepet hua AthinĂ«s pĂ«r katĂ«r vite  me njĂ« opsion rinovimi pĂ«r katĂ«r tĂ« tjera, por bisedimet midis qeverive po zhvillohen qĂ«  ajo tĂ« mbetet pĂ«rgjithmonĂ« nĂ« Greqi.

Athina ka bĂ«rĂ« fushatĂ« pĂ«r tĂ« patur “Mermeret Elgin” qĂ« prezantojnĂ« skena nga mitologjia greke, siç njihen shpesh nga Muzeu Britanik.

Muzeu Britanik i bleu mermeret në vitin 1816 dhe zyrtarët britanikë thonë se ato janë blerë në rrugë ligjore por Greqia e mohon këtë pretendim.

 Kur Kiriakos Mitsotakis vizitoi DoĂ«ning Street nĂ« nĂ«ntor, kryeministri britanik Boris Johnson i tha atij se i kupton ‘emocionet e forta tĂ« popullit grek ‘ por  kjo çështje  i pĂ«rket Muzeut Britanik dhe jo qeverisĂ« sĂ«  tij.

Kohët e fundit, vendet si Franca, Spanja dhe Gjermania kanë ndërmarrë hapa për të kthyer artefaktet e grabitura në muzetë e tyre në vendet e origjinës.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *