Kuba sheh rënie të vazhdueshme të rasteve me COVID-19

Numri i infeksioneve COVID-19 vazhdoi të bjerë në Kubë, me 403 raste të reja të raportuara ditën e kaluar, me një total prej 957,735 rastesh, tha të enjten Ministria e Shëndetit Publik.

Në raportin e saj ditor të pandemisë, ministria regjistroi edhe katër vdekje të tjera nga COVID-19 në të njëjtën periudhë, duke e çuar numrin e vdekjeve në 8,278.

Numri më i madh i rasteve të reja në 24 orët e fundit u raportua në provincën lindore të Holguin (92), e ndjekur nga provincat qendrore të Sancti Spiritus (67) dhe Camaguey (65).

Qeveria po kryen një fushatë të përshpejtuar imunizimi kundër COVID-19. Më shumë se 7.8 milionë nga 11.2 milionë banorët e vendit janë vaksinuar plotësisht, sipas të dhënave të ministrisë.

Kuba po administron vaksinat Abdala, Soberana-02 dhe Soberana Plus, tre nga pesë vaksinat e zhvilluara në ishull.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.