Kubë, numri i fluturimeve ndërkombëtare pritet të rritet në mes të nëntorit

Numri i fluturimeve ndërkombëtare për në Kubë mund të rritet nga 63 aktuale në javë në rreth 400 në mesin e nëntorit pasi ishulli lehtëson kufizimet e pandemisë, tha të martën Ministri i Transportit Eduardo Rodriguez.

“Ne besojmë fuqimisht se të gjitha këto masa mund të kontribuojnë në përmirësimin e komoditetit të pasagjerëve,” tha Rodriguez në një konferencë shtypi.

Numri i fluturimeve nga Shtetet e Bashkuara në Aeroportin Ndërkombëtar Jose Marti të Havanës pritet të rritet nga katër në gati 80 gjatë javëve të ardhshme, sipas Ministrisë së Transportit.

Duke filluar nga 7 nëntori, pasagjerëve ndërkombëtarë nuk do t’u kërkohet më të karantinohen në një hotel të caktuar dhe që nga 15 nëntori, pasagjerët do të mund të hyjnë me pasaporta vaksinimi ose certifikata të lëshuara jashtë shtetit.

Megjithatë, vizitorët e huaj të pavaksinuar do të duhet të paraqesin një test negativ PCR të marrë jo më pak se 72 orë para mbërritjes së tyre. Fëmijëve nën 12 vjeç nuk do t’u kërkohet të tregojnë teste PCR për COVID-19 ose pasaporta vaksinimi kur vizitojnë Kubën.

Zbutja e kufizimeve përkon me fillimin e sezonit të lartë turistik në Kubë, i cili zgjat nga nëntori deri në prill.

Të martën, kombi i Karaibeve regjistroi 549 raste të reja ditore të koronavirusit dhe gjashtë vdekje të tjera, duke e çuar totalin kombëtar në 953,183 dhe 8,246, respektivisht.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.