Kufizime të reja nga Covid-19/ Shpërthejnë protesta masive në Francë, policia përdor gaz lotsjellës

Mijëra njerëz kanë protestuar në Francë kundër planeve për të kufizuar restorantet dhe hapësirat kulturore në ato që janë vaksinuar ose kohët e fundit janë testuar negativisht për COVID-19.

Policia përdori gaz lotsjellës për të shpërndarë demonstruesit në disa qytete franceze, duke përfshirë kryeqytetin, Parisin dhe Lionin.

Masat, të njoftuara të hënën, ishin pjesë e një përpjekjeje të Presidentit Emmanuel Macron për të luftuar një valë të re infeksionesh dhe shtrime të mundshme në spital. “Sa më shumë që të vaksinojmë, aq më pak hapësirë e lëmë këtë virus për të qarkulluar,” tha ai.

Mjekët dhe shkencëtarët parashikojnë më shumë pranime në spital kur rritja e infeksioneve me variant delta godet popullatat e prekshme, siç ka ndodhur në disa vende të tjera.

Por kritikët thonë se masat shkelin liritë dhe diskriminojnë ata që nuk duan të vaksinohen. Qytetarët francezë marshuan në një numër qytetesh të Mërkurën për të denoncuar masat si një “diktaturë”.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com