Kufizime tifozësh për derbin, Jorida Tabaku ngre zërin: Përse standart i dyfishtë? Rregullat duhet të zbatohen për të gjithë njësoj!
Ndeshja mes Tiranës dhe Partizanit, këtë radhë ka një arsye më shumë për të ngjallur debate, Vendimi për të mos miratuar kërkesën për hapjen e plotë të stadiumit “Air Albania”, njëlloj si për ndeshjen e Kombëtares, ka lënë të pakënaqur të gjithë, pasi pritej një stadium i mbushur e tani duhet të jenë të pranishëm vetëm 30% e tifozëve, siç janë normativat ligjore në fuqi.

jorida tabakuuu

Rreth kësaj çështje ka reaguar edhe deputetja e PD, Jorida Tabaku, e cila njihet si një tifoze e Tiranës. Ajo thekson se po përdoren dy standarte në mënyrë të pakuptimtë sa i përket vendimeve të qeverisë, duke i mohuar shumë  njerëzve mundësinë e ndjekjes së kësaj sfide.

POSTIMI I JORIDA TABAKUT

Ndeshja Tirana-Partizani i ka rikthyer vitet e fundit, kënaqësinë tifozëve dhe qytetit garën. Tifozeritë përgatiten për javë me radhë dhe mos pasja mundësi te ndiqet nga ato që e duan futbollin është fatkeqësi.

Qeveria ka vendosur që kjo ndeshje të ndiqet nga tifozët vetëm në 30% të kapacitetit të stadiumit. Pretekst për këtë vendim arbitrar jep ruajtjen e #shëndetit.

Por ky është një vendim me dy standarte. Kur Kombëtarja jonë luajti ndeshjet në shtëpi kapaciteti i stadiumit ishte 100% dhe askush nuk gjykoi me kutin e shëndetit publik.

Përse atëherë një standart i dyfishtë?! Nuk ka pse kënaqësia e ndjekjes së futbollit të jetë si gjithmonë e drejtë e pakicës.

Sikundër që rregullat e vendosura duhet të zbatohen për të gjithë njësoj!

jorida

PANORAMASPORT.AL

© Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume: botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.