Kujdes, pamje të reja dramatike! Momenti kur afgani lufton të mbahet te krahu i avionit për t’u larguar (Video)

Qindra afganë që po tentojnë të ikin nga talebanët janë rreshtuar pas telave me gjemba në Aeroportin e Kabulit dhe nisen për fluturime shpëtimi pas skenave kaotike të djeshme, ku një person u përplas për vdekje në rrotat e një avioni dhe tre të tjerë ranë nga qielli.

Sipas mediave të huaja, dhjetëra njerëz, disa me dokumente të imigracionit, u rreshtuan nën armët e rojeve të sigurisë afgane ndërsa helikopterët Apache zhurmonin në ajër sot në aeroport, ndërsa prisnin të hipnin në fluturimet jashtë vendit, nga frika e hakmarrjes së përgjakshme nga islamistët.

Një zyrtar amerikan më vonë konfirmoi se mbetjet njerëzore u gjetën në rrotat e uljes së një aeroplani, i cili bëri një ulje emergjente pasi shpalli një gjendje të jashtëzakonshme në ajër.

Siç raportohet më tej, ka të paktën 56,000 njerëz që kanë nevojë për evakuim nga Afganistani – përfshirë rreth 22,000 që fluturojnë me viza speciale emigruese amerikane, 4,000 shtetas britanikë, 10,000 refugjatë që Gjermania ka thënë se do të pranojë dhe 20,000 të drejtuar për në Kanada.

Në realitet, ai numër ka të ngjarë të jetë shumë më i lartë pasi të merret parasysh stafi diplomatik nga dhjetëra vende që kishin marrëdhënie me qeverinë e mëparshme të Afganistanit.

Ndërkohë thuhet se të paktën 6,000 njerëz tashmë kanë arritur të largohen nga vendi me fluturime evakuimi që filluan të dielën, me një duzinë që nisen sot – shumica e tyre fluturojnë drejt vendeve fqinje të Lindjes së Mesme para se të vazhdojnë udhëtimet e tyre në perëndim.

Spanja, Franca dhe India konfirmuan se stafi i tyre diplomatik ishte evakuuar sot.

Ndërkohë mediat kanë publikuar edhe disa pamje të cilat thuhet se tregojnë armët e braktisura në Aeroportin e Kabulit, përkatësisht rafte të asaj që duken se ishin armë amerikane dhe sovjetike e hedhur së bashku me helmetat.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *