“Kujdes Xhul mos t’bjerë”, si u kapën trafikantët e drogës në Elbasan, përgjimet: Të them unë, mos bosh rrugën kot se rrezikojmë

Zbardhen disa nga përgjimet që çuan në pranga 45 persona në Elbasan në kuadër të operacionit antidrogë “Rrjeti”, i cili u finalizua dy ditë më parë. Përgjimet e zbardhura nga dosja hetimore, të siguruara nga gazetarja Klodiana Lala për “BalkanWeb”, tregojnë komuinikmet mes anëtarëve të grupit, të cilët koordinoheshin për shitjen e ‘mallit’.

Pjesë nga përgjimi:

Më dt. 23.06.2023 është mbajtur proceverbal “Mbi përgjimit ambjental”, nga traskriptimi I bisedave të shtetasve të mësipërm ka rezultuar biseda e mëposhtme:

Agjenti I autorizuar I identifikuar me simbolin “K”: Shtetasi Smirald Liçi I identifikuar me simbolin “S”: Dy, katër, pesë hajde ikim me lalin.  K:Gjum?

S: Gjum ça do bash, deri në orën 1 kam qenë këtu. Mer njani sa hysha ship mershin çunat. Aty te cepi në fund ka polica aty?

K: Kam kshu kam ca koh që kshu.

S: Bje lalit atë qesen ta rregulloj tamam, se nuk ta falin tka rop q***.

***

Më dt. 20.06.2023 është mbajtur proceverbal “Mbi përgjimit ambjental”, nga traskriptimi I bisedave të shtetasve të mësipërm ka rezultuar biseda e mëposhtme:

Agjenti I autorizuar I identifikuar me simbolin “K”: Nuk janë aq aty. Shtetasi Xhevit Bogdani I identifikuar me simbolin “XH”: Po pra të thash që ma kan lujt, thash vet që ma kan lujt. Po për këtë të paktën po mbore I dyqin e pesdhiçe.

K:Jo jo jo, shum ça thu ti e

XH: Bosha diferencën me tjetrën prap rregulloena prap.

K: Nuk bohet fjalë burr, unë ta thash, edhe nuk është ai bar që ja vlen me I fjal. Na t’jap….

XH: E llogarite 150e, jo o vlla ça thu ti me burr.

K: Aty s’janë 200 gramë, hajde ikim e peshojmë ku të duash ti.

XH: Unë 50 gr I kam dhënë vetë për 100 mijë lekë. T’paktën boje 200 meqë t’ra rruga, 150 nuk bohet fjalë o vlla, për zotin nuk jam ngushtë për ato, po veç nga rruga llogarite ti që I shkova në Strugë, Dogana, duke e marr, duke ardh edhe njëher, rrezikun, duke marr çunin  ehuaj anej duke I dhën noi lek noi gjë.

K: I dyqinçe jan s’jan aty e burr.  Person I paidentifikuar me simbolin Y : Jep dyqind rrugën tjetër rregullohemi e vlla, jep 200 e hajd ikim dhe ne, se ne qem….

K: Për sa të vi un e vlla ta marr atë tjetrën?

XH: Atë tjetrën nuk të gënjej kot që të them nesër pasnesër, të më vi e të them unë një ditë para.

K: Për sa dit e pra, je, që je me I fjal?

XH: Kiameti kiamtei 2-3 dit nuk e di.

K: 2-3 dit?

XH: Nuk e di të sigurt fare fare, e kupton se varet ç ate ndodh edhe ty erese mua kur më thonë po vim, vin pastaj prap. Po në momentin që ta kem në dorë vetë, e kupton ta kem në dorë vet të them hajde.

Y: Mos bosh rrugën kot ti, si ti dhe ne rrezikojmë.

XH: Aty masaneje ka timen 4 cope apo 5 cope sa mund të jenë.

Y: E rregullohemi pastaj e burr.

XH: Ta boj ofert tamam se e di që e kam timen, se ktë këtu betohem për kok të asaj nane që ja kam marr tjetrit nga 300 m kan lan 250.

***

Më dt. 26.06.2023 është mbajtur proceverbal “Mbi përgjimit ambjental”, nga traskriptimi I bisedave të shtetasve të mësipërm ka rezultuar biseda e mëposhtme:

Agjenti I autorizuar I identifikuar me simbolin “K” : Do mjapësh një të vogël ti mu

Shtetasi Armand Lluca I identifikuar me simbolin “A”: Ça do?

K: I t’vogël?

A: Po I kam kshu unë zero treshe.

K: E mir ska gjo.

A: Bon kshu tridhit mij lek.

K: E mir s’ka gjo.

A: O Xhul shif içik cipër frigoriferit ke I plaçk aty.

Shtetasi Xhuljo  Lluca I identifikuar me simbolin “XH”: Ça t’boj ee?

A: I plaçk sipër frigoriferit, anej maton. Kujdes Xhul mos t’bjeri.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts