Kuleba në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së: Putin ka tumor perandorak në kokë

kuleba ne asamblene e pergjithshme te okb se putin ka tumor perandorak ne koke

Ministri i Punëve të Jashtme të Ukrainës Dmytro Kuleba u bëri thirrje vendeve anëtare të OKB-së që të bëjnë presion maksimal ndaj Rusisë për ta bërë atë të ndalojë shkeljet ndaj fëmijëve dhe t’i kthejë ata në Ukrainë.

Kuleba në Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së lexoi disa fragmente nga ditarët e fëmijëve që i mbijetuan tmerreve të luftës.

“Pse këtyre dhe miliona fëmijëve të tjerë ukrainas u është grabitur fëmijëria e tyre? Sepse Putini ka një tumor perandorak në kokën e tij? Sepse Rusia nuk e shqetëson vuajtjen e fëmijëve për të arritur qëllimet e saj të sëmura politike?” ka thënë Kuleba.

Sipas tij, pushtimi rus në shkallë të plotë privoi të gjithë 7.5 milionë fëmijët e Ukrainës nga jeta e tyre normale. Pothuajse dy të tretat e tyre janë zhvendosur brenda ose jashtë. Rusia ka vrarë të paktën 494 fëmijë ukrainas dhe ka plagosur 1052 të tjerë. Të paktën 379 janë zhdukur gjatë luftimeve.

Tani për tani, Rusia vazhdon rrëmbimin dhe dëbimin masiv të fëmijëve ukrainas, shtoi Kuleba. “Një krim gjenocidal i neveritshëm, i urryer, për të cilin Putin dhe komisionerja për të drejtat e fëmijëve të tij [Maria Lvova-Belova] tashmë kërkohen nga Gjykata Penale Ndërkombëtare,” vuri në dukje ai.

Deri më sot janë dëbuar ilegalisht të paktën 19.474 fëmijë, prej tyre 4.390 janë jetimë ose të privuar nga kujdesi prindëror, theksoi ministri, duke shtuar se deri më tani janë kthyer vetëm 383 fëmijë.

“Ne duhet së bashku të kërkojmë që Rusia të sigurojë menjëherë listën e fëmijëve që mori nga Ukraina dhe t’u japë atyre akses për të drejtat e njeriut dhe misionet monitoruese ndërkombëtare. Rusia duhet të lirojë fëmijët ukrainas dhe t’i kthejë ata në familjet e tyre,” theksoi Kuleba.

Ai bëri thirrje gjithashtu për zhvillimin e instrumenteve të reja ndërkombëtare për ndëshkimin e rrëmbimit të civilëve dhe sigurimin e kthimit të sigurt të pengjeve civile.

Sipas Statutit të Romës, ndalimi i civilëve mund të konsiderohet krime lufte, krime kundër njerëzimit dhe është gjithashtu një mjet i luftës gjenocidale të Moskës, theksoi ministri.

Sipas Policisë Kombëtare të Ukrainës, që nga fillimi i pushtimit në shkallë të plotë, 8,800 civilë janë bërë viktima të zhdukjeve të detyruara dhe mbeten të ndaluar ilegalisht, me më shumë se 10,200 njerëz të konsideruar të zhdukur.

Siç raportohet, Dmytro Kuleba po zhvillon një vizitë pune në Nju Jork, ku merr pjesë në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit të OKB-së.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts