Kuleba: Rusia mund të thërrasë 300,000 ose 500,000 njerëz, por nuk do ta fitojë këtë luftë

Rusia nuk do të fitojë kurrë një luftë kundër Ukrainës, sepse të gjithë ukrainasit janë shumë të motivuar për të mbrojtur vendin e tyre, ndryshe nga rusët.

Ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba e tha këtë në një takim në nivel ministror të Këshillit të Sigurimit të OKB-së për luftën kundër mosndëshkimit për shkak të luftës ruse në Ukrainë.

“Putini shpalli mobilizimin, por ajo që në të vërtetë i shpalli gjithë botës është disfata e tij. Mund të thërrasësh 300.000-500.000 njerëz, por kurrë nuk do ta fitosh këtë luftë. Sot, çdo ukrainas është një armë e gatshme për të mbrojtur Ukrainën dhe parimet e mishëruara. në Kartën e OKB-së”, tha Kuleba.

Ministri shpjegoi pse Rusia nuk do ta mundte kurrë Ukrainën: “Më 24 shkurt, kur Rusia sulmoi Ukrainën nga të gjitha drejtimet, në 24 orët e para dhjetëra mijëra ukrainas u kthyen nga jashtë për të mbrojtur vendin e tyre. Çfarë ndodhi në 24 orët e para pas Presidentit Putin njoftoi se mobilizimi ishte e kundërta: dhjetëra mijëra rusë rezervuan fluturime jashtë vendit për t’i shpëtuar Rusisë, shumë fluturime u shitën brenda pak orësh”.

Kuleba tha se Rusia do të shembet dhe do të mbajë përgjegjësinë e plotë për krimin e agresionit dhe krimet e luftës, krimet kundër njerëzimit dhe gjenocidin që pasuan.

Më 21 shtator, presidenti rus Vladimir Putin nënshkroi një dekret për “mobilizim të pjesshëm”. Ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu njoftoi se 300,000 rezervistë do të hartohen në Rusi për luftën e saj në Ukrainë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *