Kuleba u kërkon vendeve të BE-së të zgjerojnë mundësitë për eksportin e grurit ukrainas

Ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba u bëri thirrje anëtarëve të Bashkimit Evropian (BE) që urgjentisht të zgjerojnë të gjitha mundësitë e disponueshme për eksportin e grurit ukrainas.

Sipas ministrit, ndërsa Rusia “shkatërron nismën e grurit”, godet portet e Ukrainës dhe përpiqet të fitojë para nga rritja e çmimeve të ushqimeve, Ukraina dhe Bashkimi Evropian duhet të bëjnë çdo përpjekje për të thjeshtuar eksportet e ushqimit nga Ukraina. Në veçanti, duke maksimizuar kapacitetin e korridoreve alternative të transportit “Rrugët e Solidaritetit”.

Kuleba tha se me hapa të tillë, pala ruse po përpiqet të eliminojë Ukrainën nga tregu si konkurrent, duke detyruar blerësit përfundimtarë, konsumatorët në Azi dhe Afrikë dhe “të financojë makinën ushtarake ruse”.

Sipas tij, skenari ideal do të ishte ndërprerja e plotë e bllokadës detare të porteve të Ukrainës. Kjo do të jetë e mundur kur Ukraina të marrë skuadriljen e parë F-16, e cila do të jetë në gjendje të patrullojë rrugët qiellore dhe detare.

Kuleba gjithashtu shprehu mirënjohjen për ato vende të BE-së që tashmë po japin një kontribut aktiv në koalicionin e aviacionit dhe bëri thirrje që të gjitha procedurat të zbatohen sa më shpejt.

“Aktualisht, Ukraina i ka propozuar OKB-së dhe Turqisë që të vazhdojnë punën e korridorit të grurit në një format trepalësh, duke përfshirë inspektimet e anijeve në Qendrën e Përbashkët të Koordinimit. Ne jemi në pritje të përgjigjes së tyre. Ju bëj thirrje që të mbështesni kërkesën tonë në angazhimin tuaj me OKB-në dhe Sekretarin e Përgjithshëm”, vuri në dukje ministri.

Dmytro Kuleba theksoi se të gjitha mënyrat alternative të eksportimit të grurit ukrainas duhet të funksionojnë me kapacitet të plotë dhe të zgjerohen. Ai shprehu propozime konkrete nga Ukraina për të rritur kapacitetin e korridoreve të transportit, në veçanti, ai bëri thirrje për zhvillimin e përbashkët të grupit të Danubit, si dhe korridoret e transportit të Adriatikut dhe Balltikut.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts