Kultivuan 940 bimë marijuanë në banesë, arrestohen dy shqiptarë në Spanjë. Hetimet nisën kur hetuesit mësuan se…

kultivuan 940 bime marijuane ne banese arrestohen dy shqiptare ne spanje hetimet nisen kur hetuesit mesuan se
kultivuan 940 bime marijuane ne banese arrestohen dy shqiptare ne spanje hetimet nisen kur hetuesit mesuan se

Agjentët e Policisë Kombëtare spanjolle kanë arrestuar dy shqiptarë, 20 dhe 29 vjeç, në Gandia, si autorë të dyshuar të një krimi kundër shëndetit publik dhe mashtrimit me energjinë elektrike, pasi çmontuan një plantacion marijuane në një shtëpi në Cullera.

Agjentët kanë zbuluar 940 bimë marijuanë me një peshë totale gati 190 kilogramë, 42 llamba LED, shtatë kompresorë klimatizimi, gjashtë split, kanale ventilimi dhe nxjerrjeje, filtra ajri dhe matës të temperaturës dhe lagështisë, si dhe efekte të ndryshme që mund të përdoren për rritjen e bimëve.

Hetimet, të kryera nga Njësia e Drogës dhe Krimit të Organizuar -UDYCO- e Brigadës së Policisë Gjyqësore Vendore Gandia, nisën kur agjentët mësuan se një shtëpi në Cullera mund të përdorej si një laborator kultivimi i përshpejtuar i bimëve të marijuanës.

Pas vendosjes së një aparati vëzhgimi në afërsi të pronës, agjentët konstatuan se prej saj dilte një erë e fortë karakteristike e kësaj lënde. Po kështu, ata vëzhguan se si shtëpia kishte një pamje të lënë pas dore, duke mos treguar shenja të dukshme të banimit, megjithëse në muzg, përmes blindave, mund të vërehej një dritë e verdhë që dilte prej saj.

Në vijim të hetimeve, agjentët konstatuan se prona kishte një lidhje mashtruese me rrjetin elektrik, duke regjistruar humbje të larta të energjisë elektrike në transformatorin që ushqente zonën ku ndodhej.

Me prova të mjaftueshme dhe pasi kërkuan një urdhër hyrjeje, agjentët e UDYCO të Gandia, në bashkëpunim me Policinë Vendore Cullera, kryen kontrollin e shtëpisë ku kishin gjetën një plantacion të kamufluar marihuanë në bodrum, aksesi në të cilin bëhej vetëm nëpërmjet një vrime të vendosur në banjë, pasi pjesa tjetër e aksesit ishte e mbyllur, duke përdorur shkallë të zgjatshme.

Gjithashtu, banorët e shtëpisë, dy burra të ngarkuar me rritjen dhe mirëmbajtjen e plantacionit, u arrestuan si autorë të dyshuar të krimit kundër shëndetit publik dhe mashtrimit me energjinë elektrike.

Të arrestuarit pa të dhëna policore, njëri prej tyre në një situatë të parregullt në Spanjë, janë vënë para drejtësisë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts