“Kur pashë se çfarë do të bëhet…”, Vuçiç falenderon Merkel për fabrikën e re gjermane në Serbi

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç, deklaroi se vendi i tij nuk do të kishte suksesin ekonomik pa ndihmën e Gjermanisë dhe se pa mbështetjen e saj nuk do të ishte në gjendje të rrisë ekonominë e saj.

“Fabrikat gjermane gjithmonë kanë sjellë përfitime për komunitetet lokale, kjo është arsyeja pse sektori privat gjithashtu ka përparuar”, tha Vuçiç në hapjen e fabrikës së Automobilistikës Kontinentale në Novi Sad.

Ai falënderoi Kancelaren gjermane Angela Merkel për mbështetjen e Serbisë sepse, duke vënë në dukje se ajo gjithmonë ndihmonte Serbinë për të tërhequr investitorë, për të zgjidhur disa çështje rajonale “hapi rrugën” për një bashkëpunim të mirë midis dy vendeve.

“Kur pashë se çfarë do të bëhet në këtë fabrikë, e vetmja gjë që mund të them është se jam krenar për vendin në të cilin jetojmë dhe njerëzit që punojnë aty”, tha Vuçiç.

Ai shtoi se 500 njerëz fillimisht do të punojnë në fabrikën Kontinentale dhe kujtoi se asnjë fabrikë nuk është ndërtuar në Novi Sad për 35 vjet ndërsa tani ka disa.

Vuçiç njoftoi se instituti i parë për inteligjencën artificiale do të themelohet në Novi Sad në Prill, i cili tregon gatishmërinë e Serbisë për teknologji të reja dhe inovative dhe që nga tetori do të fillojë me arsim të dyfishtë në fakultetet e Novi Sad.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.