Kur propaganda të “nxjerr zbuluar”/ Gazetari pro Kremlinit zbulon pa dashje sekrete ushtarake, të nesërmen Ukraina..

Një gazetar i Kremlinit shpërndau, ndërkohë që tregonte pamje të dronëve dhe të tjera pajisjeve ushtarake ruse, aksidentalisht zbuloi pozicionin e një mortaje të madhe ruse në një raport nga Donbasi.

Aleksandr Kots po tregonte me krenari mortajën e rëndë vetëlëvizëse 2S4 Tyulpan 240 mm në një raport propagandistik në Severodonetsk dhe as nuk e kishte menduar se ky raportim do të sillte probleme për ushtrinë ruse.

Arma është sistemi më i madh i mortajave të kalibrit në shërbim dhe përdoret për të duke qëlluar predha të mëdha 288 paund F864 në një rreze prej gjashtë miljesh.

Raporti i Kots-it në Rubizhne tregoi disa kënde të mortajës gjigante, e cila gjithashtu mund të lëshojë predha të drejtuara me lazer Smel’chak, predha bërthamore 3B11 dhe 308 predha ngarkesash të ndihmuara me raketa.

Por më pak se 24 orë pasi filmimi i tij u transmetua, mortaja u hodh në erë nga forcat ukrainase, të cilat me gëzim shpërndanë pamjet e kokës së tyre. Në pamjet e shpërndara 2S4 shihet e përfshirë në një zjarr të madh ndërsa municioni i tij shpërtheu në një tjetër goditje të madhe ndaj përpjekjeve të dështuara të luftës të Putinit.

Kjo është humbja e parë e konfirmuar e një 2S4 nga Rusia gjatë pushtimit të egër, megjithëse Kremlini thuhet se ka në rezervë deri në 400 sisteme joaktive mortajash.

Sistemet e armëve janë krijuar për të shkatërruar ndërtesa të mëdha dhe fortifikime të rënda dhe janë zhvilluar gjatë Luftës së Ftohtë.

Kanë mbetur vetëm rreth 50 në shërbim operacional, 12 për Brigadë të Artilerisë së Fuqisë së Lartë në nivel qarku, sipas Forbes.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *