“Kur ushtria serbe të kthehet në Kosovë…”, publikohet video, peshkopi merr detyrën duke kënduar këngë kundër Kosovës (VIDEO)

Joanikije II ka marrë zyrtarisht sot detyrën si peshkop i metropolit në Manastirin e Cetinjës, pavarësisht pakënaqësive të mëdha dhe protestave nga qytetarët malazez. Gjatë marrjes së detyrës, janë kënduar edhe këngë nacionaliste nga priftërinj dhe nga vetë Joanikije, ku theksi i është vendosur kthimit të ushtrisë serbe në Kosovë:

“Kad se vojska na Kosovo vrati…!”.

Joanikije II është një peshkop metropolitan ortodoks serb që shërben si Metropolit i Malit të Zi dhe i Bregdetit dhe primat i Kishës Ortodokse Serbe në Malin e Zi që nga maji 2021, më parë ai shërbeu si administrator i të njëjtës dioqezë nga tetori 2020 dhe vdekja e paraardhësit të tij Amfilohije i cili njihej si ultra nacionalist serb dhe përkrahës i madh i Rusisë. Edhe peshkopi metropolit Joanikije i takon të njëjtës vijë si edhe paraardhësi i tij.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *