“Kurti pati një plan djallëzor, aty e kuptova që jemi në rrezik”, Vuçiç debat me deputetin shqiptar, Kamberi: Duhet të pranoni krimet e kryera në Kosovë

Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç paraqiti sot Raportin për punën e Zyrës për Kosovën dhe Metohinë në periudhën nga maji 2019 deri në qershor të këtij viti, si dhe Raportin mbi procesin e negociatave me institucionet e përkohshme të vetëqeverisjes në Prishtinë nga maji 2019 deri më 15 qershor të këtij viti. Diskutimi në fjalë u bë gjatë një seance të veçantë të parlamentit serb.

Mediat serbe raportojnë se përveç deputetëve, në seancë marrin pjesë edhe drejtori i Zyrës për Kosovë dhe Metohi, Petar Petkoviç, presidenti i Listës Serbe dhe Ministri për Komunitete dhe Kthim në qeverinë e Prishtinës, Goran Rakić, dhe përfaqësues të Lista Serbe.

“Pyetja është nëse i kemi ndryshuar tendencat … Shqiptarët po emigrojnë, por edhe serbët. Unë nuk do të thoja se kjo është vetëm për shkak të sulmeve ndaj fëmijëve, kishave, manastireve, ngacmimeve …ka më pak dalje se më parë , por ata po lëvizin Kragujevac, Smederevo, të gjitha qytetet e tjera, ku ata presin siguri më të mirë, pas së cilës lind pyetja “A kemi të drejtë t’i fajësojmë ata?”, -tha Vuçiç.
Në seancë foli edhe deputeti shqiptar i parlamentit serb Shaip Kamberi, i cili tha se Serbia po punon sistematikisht në margjinalizimin e pakicave shqiptare dhe ai e shprehu atë si një kundërshtim.
“Publiku serb duhet ta dijë se politikanët serbë do të duhet të flasin me njerëz nga Kosova fëmijët e të cilëve i vranë,” tha Shaip Kamberi. Kaq mjaftoi që të reagonte Vuçiç, duke iu përgjigjur deklaratës së deputetit shqiptar në parlamenti e Serbisë dhe tha se nuk mund të besonte se Kamberi nuk donte të pranonte krimet shqiptare dhe të fliste vetëm për ato serbe.

“Ju mund të dëgjoni se ne serbët nuk kemi qenë kurrë shenjtorë ose kriminelë. Ne kurrë nuk kemi dëgjuar nga ju që keni kryer krime. Ne jemi kriminelë, dhe ju jeni engjëj nga qielli? Unë e kam të vështirë ta besoj atë.”, – tha Vuçiç.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.