Kurti refuzoi Asociacionin e Komunave Serbe/ Petkoviç: Destabilizuesi i rajonit! I dha goditje normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës

Drejtori i Zyrës për Kosovën Petar Petkoviç, është shprehur sot se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka konfirmuar “pozitën e destabilizuesit të rajonit” duke refuzuar edhe një herë të pranojë obligimin e Prishtinës për të mundësuar formimin e Bashkimi i Komunave Serbe.
Petkoviç po ashtu në deklaratë ka thënë se Kurti në këtë mënyrë “i dha një goditje normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës”, thuhet në zyrë.
“Kurti refuzon të kuptojë se ekziston një shkak i qartë ndërmjet progresit në dialogun ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës dhe situatës së përgjithshme ekonomike dhe të sigurisë në rajon, dhe se sa herë që publikisht e bën procesin të pakuptimtë, ai punon kundër interesave të tij. bashkatdhetarët”, tha ai.
Ai po ashtu ka thënë se Kurti, duke këmbëngulur në politikë se ajo që është e mirë për serbët është automatikisht e keqe për të dhe për shqiptarët në Kosovë e Metohi, e pranon se është “njeri i së kaluarës”.

Ai shtoi se Kurti e pranon kështu se është bllokuar në mënyrë të pariparueshme në matrica ideologjike agresive dhe se preferon konfliktin sesa bashkëpunimin.
“Një vazhdim produktiv i dialogut është, sipas mendimit tonë, me interes të përgjithshëm,” tha ai.
Ai shprehu frikën se nuk do të jetë i mundur përparim i dukshëm derisa Prishtina të jetë në pushtet me strukturat politike të cilat, siç tha ai, “e bëjnë dialogun të pakuptimtë përgjithmonë, duke refuzuar të zbatojnë obligimet e marra”.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *