Kurti takohet me Lajçak në Mynih: Në fokus dialogu me Serbinë dhe normalizimi i marrëdhënieve

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është takuar këtë të shtunë me përfaqësuesin special të BE për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçk në Mynih.

Gjatë këtij takimi Kurti e ka njohur Lajçak me ecurinë e reformave të nisura në ekonomi, në drejtësi, për prioritetet e Qeverisë për sundimin dhe përpjekjet për ta luftuar krimin dhe korrupsionin, gjithashtu edhe për të garantuar drejtësi për të gjithë qytetarët.

Në fokus ishte edhe procesi i dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, si dhe hapat e ardhshëm në këtë proces.

Kryeministri Kurti tha se Qeveria e Republikës së Kosovës e mbështetë dhe është e angazhuar në procesin e bisedimeve në Bruksel, për dialog parimor e të balancuar nga i cili duhet të përfitojnë qytetarët e të dyja vendeve, nëpërmjet një marrëveshjeje të qëndrueshme dhe të zbatueshme, që në qendër ka njohjen reciproke.

Albin Kurti

Kurti

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.