Kurti takon zyrtaren greke, kërkon njohjen e Kosovës nga Greqia

kurti takon zyrtaren greke kerkon njohjen e kosoves nga greqia
kurti takon zyrtaren greke kerkon njohjen e kosoves nga greqia

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti ka zhvilluar një takim me shefen e Zyrës ndërlidhëse greke në Kosovë, Heleni Vakali.

Kurti është shprehur vendet kanë zhvilluar marrëdhënie shumë të mira.

Kryeministri i Kosovës kërkoi që Greqia t’ju bashkohet shumicës së vendeve të Bashkimit Evropian dhe ta njohë pavarësinë e Kosovës.

Ndërsa ambasadorja Vakali tha se është e nderuar për detyrën që ka marrë dhe se Greqia është mike e sinqertë dhe e fuqishme e Kosovës.

“Edhe pse ende nuk e njeh pavarësinë e Kosovës, Greqia ka arritur të zhvillojë marrëdhënie bilaterale pa kurrfarë problemi”, theksoi nga ana e saj zyrtarja greke Heleni Vakali.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts