Kush e mbështet Hamasin dhe prej ku i marrin raketat?

18:15 17/05/2021

Kundërshtari i Organizatës për Çlirimin e Palestinës po lufton me sasi të mëdha raketash Izraelin.

“Radikal islamik”, kjo fjalë kyçe përdoret rregullisht në disa media gjermane në lidhje me Hamasin. Gjatë përshkallëzimit të fundit, atribuimi ka ndryshuar, tani flitet më shumë për një organizatë terroriste islamike.

Shumica e shteteve perëndimore bëjnë gjithashtu një vlerësim të ngjashëm. Përjashtime janë Norvegjia dhe Zvicra, të cilat, duke iu referuar neutralitetit të tyre, mbajnë kontakte edhe me Hamasin i cili në fund të fundit është edhe politikisht në pushtet në Rripin e Gazës që nga viti 2007.

Por si arriti Hamasi deri kĂ«tu  ku Ă«shtĂ« sot?

Sipas DW, Hamasi u themelua në gjysmën e dytë të viteve 1980 dhe ishte që atëherë në opozitë me OÇP, Organizatën për Çlirimin e Palestinës të Jaser Arafatit. E diskutueshme është nëse në fillimet e tij Hamasi u mbështet edhe me para nga qeveria izraelite si një kundërpeshë, një skenar që të gjitha palët e refuzojnë sot me forcë.

Ndryshe nga OÇP-ja, Hamasi i mohon Izraelit tĂ« drejtĂ«n pĂ«r tĂ« ekzistuar; emblema e Hamasit tregon KupolĂ«n e ShkĂ«mbit nĂ« Jeruzalem dhe midis flamujve palestinezĂ«, skicĂ«n e njĂ« shteti tĂ« pandarĂ« palestinez, i cili pĂ«rfshin edhe territorin e shtetit izraelit.

Arafati bëri paqe me Izraelin në 1993 si pjesë e Procesit të Oslos, duke i dhënë fund kështu Intifadës së Parë, por Hamasi nuk e njohu këtë dhe vazhdoi të kryente sulme në territorin izraelit.

Në vitin 2006, Hamasi fitoi një shumicë absolute në zgjedhjet në Rripin e Gazës, të cilat u konsoliduan një vit më vonë me një veprim të ngjashëm me grusht shteti. Që nga ajo kohë, territoret palestineze janë ndarë jo vetëm gjeografikisht por edhe politikisht: partia e moderuar Fatah nën Mahmoud Abbas sundon në Bregun Perëndimor.

Në Gaza, Hamasi i vazhdoi sulmet e tij “vetëmbrojtëse” ndaj Izraelit dhe ka patur tre shkëmbime me ushtrinë Izraelite: në Shtator të 2008, në vitin 2012 dhe 2014.

Rripi i Gazës është një nga zonat më të populluara në botë. Ai dhe është mjaft i izoluar ekonomikisht me kufij të fortifikuar me Izraelin dhe Egjiptin në jug dhe lindje dhe Detin Mesdhe në perëndim. Pjesë të mëdha të popullsisë jetojnë në varfëri të madhe dhe varen nga ndihma humanitare e cila, megjithatë, kohët e fundit është pakësuar rëndë nën presionin e Presidentit të mëparshëm të SHBA, Donald Trump.

Hamas vazhdon të gërmojë tunele kontrabandë për transportin e armëve, veçanërisht në drejtim të Egjiptit, megjithatë qeveria e atjeshme nuk ka interes ta lejojë këtë.

Po kush e mbështet atëherë Hamasin

Sipas analizes që bën DW, Një nga donatorët dhe aleatët më të rëndësishëm të Hamasit është Katari. Në vitin 2012, Emiri ishte kreu i parë i shtetit që vizitoi udhëheqjen e Hamasit në Gaza. Shteti i vogël i Gjirit deri tani ka transferuar më shumë se 1.5 miliardë Euro. Sidoqoftë, Izraeli shpreson që Katari t’i bashkohet “Marrëveshjes Abraham” të iniciuar nga Trumpi dhe të vendosë marrëdhënie diplomatike me Izraelin, si disa shtete të tjera arabe.

Një aleat tjetër i rëndësishëm i Hamasit është Turqia. Menjëherë para sulmeve të fundit me raketa nga Hamasi, Presidenti Rexhep Tajip Erdogan i premtoi në një bisedë udhëheqësit politik të Hamasit, Ismail Haniyeh, se do ta mbështesë.

Zjarri me raketa, të cilat hamasët i drejtojnë që prej së hënës drejt Izraelit i kapërcen kulmet e deritashme të përshkallëzimit duke u nisur edhe vetëm nga shifrat: të martën, Hamasi njoftoi se kishte goditur me 130 raketa brenda pak minutash, numër me të cilin që sistemi i mbrojtjes ajrore izraelite “Iron Dome” (“Kupola e Hekurt”) e kishte të vështirë t’i përballonte.

QĂ« nga e premtja, ushtria izraelite numĂ«roi mĂ« shumĂ« se 1.800 predha tĂ« hedhura nga Gaza. Kjo nĂ« njĂ« kohĂ« kur çdo raketĂ« mbrojtĂ«se e “KupolĂ«s sĂ« Hekurt” Ă«shtĂ« shumĂ« mĂ« e shkathĂ«t, precize dhe sigurisht mĂ« e shtrenjtĂ« se ajo e sulmuesit. Po ku i gjen raketat qĂ« pĂ«rdor Hamasi? PĂ«r njĂ« kohĂ« tĂ« gjatĂ« u pĂ«rdorĂ«n nĂ« veçanti raketa nga Irani. Transmetuesit publik gjerman ZDF bĂ«n me dije se grupe tĂ« ndryshme e kanĂ« zgjeruar masivisht arsenalin e tyre tĂ« raketave dhe se numri i raketave nĂ« dispozicion tĂ« tyre Ă«shtĂ« nĂ« mijĂ«ra, kjo Ă«shtĂ« konfirmuar disa herĂ« edhe nga burime izraelite.

KĂ«shtu Jerusalem Post citoi kĂ«tĂ« javĂ« burime tĂ« inteligjencĂ«s, qĂ« deklaruan se  madhĂ«sia e arsenalit tĂ« Hamasit pĂ«rbĂ«het nga 5000-6000 raketa. KĂ«saj i shtohen deri 8000 raketa tĂ« tjera nĂ« pronĂ«si tĂ« grupit Xhihadi Islamik, qĂ« bashkĂ«punon pjesĂ«risht me Hamasin.

Raketat iraniane ishin kontrabanduar prej kohësh përmes Sudanit dhe më në fund nga ana egjiptiane në Rripin e Gazës, por kjo nuk ka qenë aq e lehtë që kur diktatori sudanez Omar al-Bashir u largua nga pushteti në vitin 2019. Ndërkohë, megjithatë, Hamasi thuhet se shumicën e raketave të tij i prodhon në vend, në Rripin e Gazës, pjesërisht me ndihmë të huaj.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *