Kush është diplomati që mbahet peng në Iran prej 500 ditësh? Eksperti Iranian kritikon Borell: Të heshtësh për rrëmbimin e një qytetari të BE-së, çmenduri!

Johan Floderus, diplomat suedez është duke u mbajtur peng në Iran për më shumë se 500 ditë.

Bild shkruan se 33-vjeçari është një nëpunës civil nga Brukseli, i cili u arrestua ndërsa ishte me pushime në Teheran në prill 2022.

“Është një ide e çmendur të udhëtosh në Iran si turist në rrethanat aktuale dramatike, ndërsa të drejtat e grave dhe të njeriut po shkelen tmerrësisht,” kritikon eksperti iranian dhe politikani i FDP-së, Saba Farzan.

Identiteti i Floderus ishte mbajtur sekret nga qeveria suedeze dhe BE. Edhe pse Irani kishte njoftuar tre muaj pas arrestimit se një shtetas suedez ishte arrestuar, shteti nuk e publikoi emrin e tij.

Eksperti Farzan gjithashtu shton: “Ideja tjetër e çmendur e Josep Borrell është të heshtësh për rrëmbimin e një qytetari të BE-së për kaq shumë kohë. Politikat e buta po rrezikojnë jetën e njerëzve.”

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts