Kushtet përkeqësohen për emigrantët haitianë në kufirin SHBA-Meksikë

Kushtet po përkeqësohen në një kamp në brigjet e lumit Rio Grande, ku mijëra azilkërkues kryesisht nga Haiti janë mbledhur me shpresën për të marrë azil në Shtetet e Bashkuara, ndërsa presioni mbi Presidentin Joe Biden rritet për të ndaluar fluturimet e dëbimit në Haiti.

Imazhet tregojnë njerëz me foshnja të vogla dhe të vegjël nën strehimore të improvizuara të bëra prej kallamishtesh në Del Rio, Teksas, përtej lumit nga Meksika.

Emigrantët dhe azilkërkuesit thanë se ushqimi është shumë  i pakët dhe nuk ka  mjaft tualete portative.

Situata në kufirin SHBA-Meksikë ka tërhequr vëmendjen ditët e fundit, veçanërisht pasi dolën pamjet që shfaqnin zyrtarë e kufirit amerikan të cilët përdornin kamxhikun për të frikësuar emigrantët nga Haiti dhe azilkërkuesit që përpiqeshin të kalonin lumin.

Kishte rreth 14,000 njerëz  që rrinin nën urën ndërkombëtare në Del Rio.  Autoritetet amerikane kanë  dëbuar më shumë se 500 haitianë që nga e diela.

Meksika dhe Shtetet e Bashkuara të mërkurën po përgatiteshin të largonin më shumë emigrantë dhe azilkërkues nga kampi.

Disa haitianë janë lejuar në SHBA dhe që të ndjekin çështjet e tyre të emigracionit, raportoi Associated Press të martën, duke cituar dy zyrtarë të paidentifikuar amerikanë, dhe duke nënvlerësuar deklaratat publike të administratës Biden se mijëra vetë në kamp u përballën me dëbimin e menjëhershëm.

Migrantë të tjerë kanë vendosur të qëndrojnë në Ciudad Acuna, në anën e kufirit të Meksikës, përballë Del Rio, për shkak të mungesës së ushqimit dhe kushteve  të këqija në SHBA. Deri të mërkurën, rreth 200 njerëz kishin ngritur një kampe me çadra si strehë.

Politikanët amerikanë nga të dy partitë kryesore kanë kritikuar trajtimin e situatës nga Biden, dhe grupet e të drejtave i kanë bërë thirrje presidentit që të ndalojë një politikë të epokës Trump që po përdoret për të dëbuar menjëherë njerëzit që kërkojnë azil në kufirin amerikan.

Autoritetet kanë urdhëruar një hetim ndaj zyrtarëve amerikanë që përdornin akordet e ngjashme me kamxhikun, dhe Sekretari i DHS Alejandro Mayorkas tha se agjentët e përfshirë ishin tërhequr nga detyrat e vijës së parë.

Fluturimet e dëbimit në Haiti gjithashtu janë kritikuar si “të turpshme” , dhe avokatët theksojnë se kombi i Karaibeve po lufton me paqëndrueshmërinë e përhapur politike dhe rritjen e dhunës së bandave, dhe po përpiqet të rindërtohet pas një tërmeti shkatërrues.

Filippo Grandi, kreu i agjencisë së Kombeve të Bashkuara për refugjatët, gjithashtu ka paralajmëruar se dëbimet në një situatë të tillë të paqëndrueshme mund të shkelin ligjin ndërkombëtar.

Shumica e haitianëve nuk kanë ardhur direkt nga Haiti. Shumë prej tyre ishin përpjekur të vendoseshin në Amerikën e Jugut, por hasën vështirësitë për të gjetur punë mes kufizimeve të lidhura me pandeminë dhe rënies ekonomike.

Të martën, pas bisedimeve me përfaqësuesit e qeverisë së Haitit, Meksika tha se fluturimet e riatdhesimit do t’u ofrohen atyre “që dëshirojnë të kthehen në vendin e tyre”.

Në të njëjtën kohë, Meksika ka filluar t’i dërgojë emigrantë larg kufirit amerikan, si dhe të dërgojë disa prej tyre me autobus drejt kufirit të saj me Guatemalën në jug.

Qeveria ka dërguar rreth 130 persona në qytetin jugor meksikan të Villahermosa, dhe 130 persona të tjerë u çuan në qytetin Tapachula në kufirin me Guatemalën, tha një zyrtar meksikan.

Ndërkohë, avokati i të drejtave të njeriut në Kolumbi, Carlos Camargo të mërkurën tha se rreth 19,000 njerëz, kryesisht haitianë, ishin grumbulluar në bregdetin verior të Kolumbisë, nga ku ata shpresojnë të kalojnë në Panama dhe të gjejnë një rrugë për në SHBA.

Disa prej tyre janë bllokuar për javë të tëra në qytetin bregdetar Necocli, duke pritur për vende në anije që kalojnë Gjirin e Uraba në Acandi, që kufizohet me Panamanë.

Më shumë se 50,000 emigrantë kanë kaluar kufirin Kolumbi-Panama deri më tani këtë vit.

  • foto galeri
  • foto galeri

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *