Kushtojini vëmendje dhimbjes në qafë, ja çfarë paralajmëron!

kushtojini vemendje dhimbjes ne qafe ja cfare paralajmeron

Dhimbja e qafës mund të trajtohet me metoda të tilla si terapia fizike, ushtrime ose të zgjidhni të pushoni për disa orë. Nëse dhimbja e qafës vazhdon për një kohë të gjatë, duhet të konsultoheni me një profesionist sepse mund të jetë një shenjë e sëmundjes serioze.

-800-0-65719f8bcd959

Dhimbja e qafës është gjithashtu ndër simptomat e sëmundjeve si infarkti, meningjiti dhe tumori. Për këtë arsye, nëse jeni duke përjetuar dhimbje të forta në qafë, duhet të shkoni në spital.

Problemet me muskujt: Dhimbja e qafës mund të ndodhë në kushte të tilla si shtrirje, dëmtim ose tendosje e muskujve ose indeve lidhëse në qafë si rezultat i lëvizjeve të pafavorshme ose qëndrimit të gabuar

Trauma: Dhimbja e qafës mund të ndodhë në traumën fizike në zonën e qafës, në varësi të mbi shkallën e dëmtimit të indeve lidhëse dhe muskujve.

Tensioni i lartë i gjakut: Nëse personi ankohet për dhimbje që fillon nga pjesa e qafës dhe kalon në majë të kokës dhe ankohet për zhurma në vesh mund të vuajë nga presioni i lartë i gjakut. Humbja e kohës mund të çojë në pasoja të padëshirueshme si goditje në tru dhe vdekje për shkak të hemorragjisë së trurit.

Sulmi në zemër: Sulmi në zemër ndodh kur indet e muskujve të zemrës nuk i ofrohen mbështetje adekuate qarkullimit të gjakut. Dhimbja e qafës mund të shihet si një shenjë klinike e sulmit në zemër. Megjithatë, nuk duhet të injorohet kur një atak në zemër shoqërohet me simptoma të tjera si dhimbje në krahë dhe nofulla dhe gulçim.

Meningjiti: Ka membrana të quajtura meningje rreth trurit dhe indeve të palcës kurrizore. Ka funksione të ndryshme si mbështetëse, ushqyese dhe mbrojtje e indeve nervore. Inflamacioni i membranave meningeale për shkak të infeksionit për arsye të ndryshme quhet meningjit.

Sëmundjet reumatologjike: Ankesat e dhimbjes së qafës mund të shfaqen për shkak të sëmundjeve me bazë reumatologjike si reumatizmi i kyçeve.

Sëmundjet neurologjike: Dhimbja e qafës është një simptomë e rëndësishme në sëmundjet neurologjike që shkaktojnë dëme në indet nervore në palcën kurrizore ose ushtron presion mbi nervat.

Fibromyalgia: Në sëmundjen e fibromialgjisë, e cila përparon me ndjeshmëri të dhimbshme në pika të caktuara anatomike në të gjithë trupin, dhimbja e qafës mund të shfaqet si pasojë e prekjes së qafës.

Problemet e shtyllës kurrizore: Dhimbja e qafës mund të zhvillohet për shkak të presionit në palcën kurrizore dhe nervat e lidhura me të në raste të tilla si rrëshqitje në disqet kurrizore, dëmtime të nyjeve vertebrale, hernie në disqet ndërvertebrale.

Infeksionet: Mund të ndodhë për shkak të infeksioneve që zhvillohen në inde të ndryshme në zonën e qafës ose për shkak të infeksioneve të thella të qafës. Dhimbja e qafës mund të shfaqet në absceset e shfaqura.

Tumoret: Tumoret që shtypin strukturat nervore ose vaskulare në zonën e qafës mund të shfaqin simptoma si dhimbje në qafë

NDIQE LIVE “PANORAMA TV” <!–

–> © Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts