Ky aeroplan me energji diellore mund të qëndrojë në ajër për muaj të tërë

Në vitin 2016, një aeroplan me pamje të çuditshme, i mbuluar me më shumë se 17,000 panele diellore, i tregoi botës një pamje të së ardhmes së fluturimit. Me hapjen e krahëve të një Boeing 747, por që peshonte vetëm sa një SUV, ai rrotulloi Tokën pa përdorur asnjë pikë karburant.
I quajtur Solar Impulse 2, ishte ideja e eksploruesit zviceran Bertrand Piccard dhe inxhinierit zviceran Bertrand Borschberg, i ndërtuar për të shfaqur potencialin e energjisë së rinovueshme. Pas fluturimit të tij rekord , ai e kishte arritur qëllimin e tij – por tani po merr një frymë të re.
Në vitin 2019 ai u ble nga Skydweller Aero, një startup amerikano-spanjoll i cili synon ta kthejë avionin në “pseudo-satelitin” e parë komercialisht në botë, i aftë për të bërë punën e një sateliti orbital, por me më shumë fleksibilitet dhe më pak ndikim mjedisor. .
“Një pseudo-satelit është një avion që qëndron lart, le të themi, pafundësisht,” thotë CEO i Skydweller, Robert Miller. “Kjo do të thotë 30, 60, 90 ditë — ndoshta një vit. Dhe si e tillë, ai mund të bëjë në thelb gjithçka që do të imagjinonit se mund të bëjë një satelit.” Kjo përfshin ofrimin e telekomunikacionit dhe imazhin e Tokës, si dhe reagimin ndaj fatkeqësive dhe monitorimin e burimeve natyrore.

Më e lirë dhe më e gjelbër
Përdorimi i një avioni për aplikime të tilla është më fleksibël dhe më i lirë, sepse satelitët janë të shtrenjtë për t’u ndërtuar dhe duhet të lëshohen në orbitë nëpërmjet një rakete, përgjithësisht të mundësuar nga lëndët djegëse fosile. Është gjithashtu më i qëndrueshëm, sepse satelitët kanë jetëgjatësi të kufizuar dhe përfundimisht çmontohen, duke shtuar shpesh problemin e mbeturinave hapësinore . Hulumtimet e fundit zbuluan se konstelacionet e mëdha të satelitëve mund të dëmtojnë shtresën e ozonit duke lëshuar kimikate ndërsa digjen kur rihyjnë në atmosferën e Tokës.

Pasi bleu Solar Impulse 2, Skydweller kaloi muaj duke e modifikuar dhe e fluturoi sërish për herë të parë në nëntor 2020. Që atëherë, ka përfunduar 12 fluturime testuese, në motin me diell të Spanjës juglindore. “Ne jemi në procesin e shndërrimit të tij në një dron”, thotë Miller. “Piloti është ende atje për siguri, por ne tani kemi aftësinë për të fluturuar avionin plotësisht në mënyrë autonome.”

Ngritjet dhe uljet ende trajtohen nga piloti, por Miller thotë se hapi tjetër është shtimi i sistemeve që do t’i bëjnë ato automatike. “Pas kësaj, ne mund ta heqim pilotin nga avioni. Jemi në procesin e fillimit të ndërtimit të një avioni të dytë që nuk ka fare kabinë,” shton ai. Heqja e pilotit dhe kabinës krijon hapësirë ​​për ngarkesa më të mëdha dhe është një hap i domosdoshëm për të lejuar aeroplanin të fluturojë për javë ose muaj (fluturimi më i gjatë i Solar Impulse 2 ishte pak më pak se pesë ditë).
Miller thotë se avioni mund të vendoset që në vitin 2023 dhe se ai beson se do të ketë një treg për një flotë prej mijëra. Kompanitë si Facebook dhe Google kanë testuar pseudo-satelitë në të kaluarën, por pa zhvilluar kurrë një produkt komercial.
“Sigurisht që do të ketë kërkesë në rritje për llojin e shërbimeve që ofron Skydweller,” thotë Jeremiah Gertler, një analist i aviacionit në kompaninë e analizës së tregut të hapësirës ajrore dhe mbrojtjes Teal Group. “Ndërsa të tjerët po ofrojnë zgjidhje të ngjashme dhe të ndryshme për misionet në lartësi të mëdha dhe të gjata, ka një avantazh të qartë për të qenë milingona e parë në piknik.”
Monitorimi i oqeaneve
Siç ishte rasti me satelitët, projekti po tërheq interesin e hershëm për aplikime qeveritare dhe ushtarake. Marina e SHBA-së ka investuar 5 milionë dollarë në Skydweller për të hetuar aftësinë e avionit për të kryer patrulla detare, për të cilat aktualisht përdor drone që thuhet se mund të fluturojnë jo më shumë se 30 orë, dhe Njësia e Inovacionit të Mbrojtjes – një organizatë e Mbrojtjes që kërkon teknologji në zhvillim për ushtria amerikane — i ka dhënë Skydweller një kontratë prej 14 milionë dollarësh. Miller, megjithatë, thotë se e sheh Skydweller si përfundimisht “shumë më komercial sesa i orientuar drejt qeverisë”.
Shumë nga aplikimet e tij të mundshme kanë përfitime mjedisore, duke përfshirë monitorimin e përdorimit të burimeve natyrore — për shembull, kërkimin e oqeanit për peshkim të paligjshëm ose për rrjedhjet e naftës nga operacionet e shpimit në det të thellë. “Ka mënyra për ta bërë këtë me sensorin në distancë nga një avion, por është jashtëzakonisht e vështirë ta bësh atë nga një satelit,” thotë Miller.

Telekomunikacioni ka të ngjarë të jetë një përdorim kyç për Skydweller, sepse përdorimi i avionit për të ofruar akses në internet ose celular mund të jetë ekonomikisht i qëndrueshëm aty ku nuk do të ishte infrastruktura satelitore ose tradicionale.
Nëntorin e kaluar, kompania njoftoi një partneritet me Telefonica, një nga ofruesit më të mëdhenj të rrjetit celular në botë, për të zhvilluar zgjidhje të lidhjes që mund të ofrojnë mbulim celular në rajone të pashërbyer ose të pashërbyer anembanë botës. Skydweller do të funksiononte si një “kullë celulare në qiell”, pa gjurmë fizike ose karboni. Ai gjithashtu mund të sigurojë infrastrukturë të përkohshme komunikimi në zonat e fatkeqësive.

Skydweller gjithashtu mund të ofrojë mbështetje ajrore gjatë operacioneve të kërkimit dhe shpëtimit, për shembull gjatë zjarreve në pyje, me fleksibilitetin për të qenë në gjendje të ngrihet nga aeroportet ekzistuese, të vendoset mijëra milje larg dhe të qëndrojë në ajër për muaj – pa emetim karboni. Ai është në gjendje të fluturojë natën me energji baterie, duke përdorur energjinë e ruajtur gjatë ditës.

Skydweller gjithashtu mund të ofrojë mbështetje ajrore gjatë operacioneve të kërkimit dhe shpëtimit, për shembull gjatë zjarreve në pyje, me fleksibilitetin për të qenë në gjendje të ngrihet nga aeroportet ekzistuese, të vendoset mijëra milje larg dhe të qëndrojë në ajër për muaj – pa emetim karboni. Ai është në gjendje të fluturojë natën me energji baterie, duke përdorur energjinë e ruajtur gjatë ditës.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.