Ky është jahti më luksoz me hidrogjen në botë i blerë nga Bill Gates

20:00 30/04/2021

112 metra i gjatë, i projektuar nga arkitekti dhe projektuesi holandez, Sinot Yacht, është jahti më luksoz në botë dhe njihet si xhevahir i deteve.

Jahti mundësohet nga një sistem që përdor hidrogjen të lëngshëm, në një depozitë e cila e ruan në  minus 253 gradë. Jaht ka dy rezervuar për të ruajtur hidrogjenin me 28 tonë secila.

Sipas krijuesve të tij, jahti mund të përshkojë një distancë  mbi 6000 km. Ka pesë ambiente të ndryshme që ofrojnë hapësirë ​​për 14 të ftuar dhe 31 anëtarë të ekuipazhit, një palestër, një studio joga, një sallon bukurie, një dhomë masazhesh dhe një pishinë me ujëvarë.

Bill Gates është pronari i këtij jahti dhe duket se ka shpenzuar plot 600 milionë Euro./tvklan.al

Për rezultatet e zgjedhjeve 2021 vizitoni rezultatet.tvklan.al

“”Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al “”

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *