“Ky është një sulm”, shpërthen edhe Gjermania kundër Putin: Po mbjell kaos duke shkurtuar furnizimet me gaz të Evropës

ky eshte nje sulm shperthen edhe gjermania kunder putin po mbjell kaos duke shkurtuar furnizimet me gaz te evropes
ky eshte nje sulm shperthen edhe gjermania kunder putin po mbjell kaos duke shkurtuar furnizimet me gaz te evropes

Ministri i Ekonomisë i Gjermanisë ka akuzuar gjigantin rus të energjisë Gazprom për një “sulm” ndaj kombit të tij pasi reduktoi furnizimin e tij me gaz në Evropë.

“Reduktimi i dërgesave të gazit përmes gazsjellësit Nord Stream 1 është një sulm ndaj nesh, një sulm ekonomik ndaj nesh”, tha Robert Habeck në një fjalim në një konferencë të industrisë gjermane.

Gazprom tha javën e kaluar se do të reduktonte furnizimet me karburant në Gjermani nëpërmjet tubacionit për shkak të riparimeve të vonuara, por qeveria gjermane e ka quajtur vendimin ‘politik’ mes mbështetjes së gjerë evropiane për Ukrainën pas pushtimit të Putinit.

Si rezultat i ndërprerjes, Gjermania, Austria dhe Holanda vendosën të riaktivizojnë termocentralet e qymyrit për të reduktuar konsumin e gazit.

Gjermania ka mandatuar gjithashtu mbushjen e rezervave të gazit në 90% përpara dimrit evropian, për t’u mbrojtur kundër një reduktimi të mëtejshëm të furnizimit.

“Kur ne shkojmë në dimër me dyqanet e gazit gjysmë të mbushura dhe rubinetat e mbyllur, atëherë ne po flasim për një krizë të vështirë ekonomike në Gjermani. Presidenti rus Vladimir Putin ka kërkuar të “krijojë kaos” në tregjet evropiane të gazit duke ndërprerë furnizimin me Poloninë dhe Bullgarinë midis vendeve të tjera evropiane”, theksoi Habeck.

Aktualisht, kapaciteti i ruajtjes së gazit në Gjermani është pak më pak se 60% i plotë, ndërsa Habeck bën thirrje për “diversifikimin” e furnizuesve të lëndëve të para dhe energjisë për të arritur “pak pavarësi nga synimet keqdashëse të diktatorëve të botës”.

Akuzat për një sulm me ndërprerjen e karburantit në Evropë vijnë pasi Rusia u zotua të hakmerret kundër Lituanisë me masa që “do të kenë një ndikim serioz negativ në popullsinë lituaneze”, pasi vendi baltik bllokoi mallrat e sanksionuara nga BE për të arritur në enklavën ruse të Kaliningradit.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts