Ky është pylli i shenjtë ku lejohet të hyjnë vetëm gratë, burrat gjobiten nëse shkelin

Në Papua, Indonezi, ekziston një pyll  në të cilin lejohen të hyjnë vetëm gratë.

Ky është një vend i veçantë ku gratë mbledhin midhje duke hyrë lakuriq në ujë dhe ndajnë historitë e tyre,

Nëse burrat gjenden brenda pyllit, ata gjobiten nga gjyqi i fisit.

“Ka qenë gjithmonë pylli i grave. Ka ekzistuar shumë kohë para  se të lindja unë. Pylli ka ekzistuar gjithmonë, ka pasur të njëjtat rregulla, “, thotë një grua e zonës.

“Për të hyr në pyllin e grave duhet jesh lakuriq, mos veshësh asnjë rrobë. Burrat që kapen në këtë pyll, dënohen me gjobë.”

“Jemi vetëm ne gratë, mbledhim guaska, meditojmë, diskutojmë me njëra tjetrën”, thotë një grua.

www.bbc.com/news/av/world-asia-57614836

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com