Laburistët fituan zgjedhjet në Mbretërinë e Bashkuar/ Rezultati rekord, më shumë gra në Parlament

laburistet fituan zgjedhjet ne mbreterine e bashkuar rezultati rekord me shume gra ne parlament
laburistet fituan zgjedhjet ne mbreterine e bashkuar rezultati rekord me shume gra ne parlament

Laburistët po shkojnë drejt një fitoreje dërrmuese, duke fituar vende më parë të sigurta konservatore në të gjithë Britaninë e Madhe. Fitimet e tyre janë kryesisht pas një rënieje dramatike prej 21 pikësh në mbështetjen e Konservatorëve.

Në shumë mënyra, kjo duket më shumë si një zgjedhje që konservatorët kanë humbur se sa një laburist ka fituar.
Sipas parashikimeve aktuale, ky do të jetë rezultati më i keq i konservatorëve për sa i përket numrit të vendeve në histori. Do të jetë gjithashtu numri më i lartë i Lib Demokratëve që nga viti 1923.

Disa nga humbjet e konservatorëve janë po aq spektakolare sa humbjet e “murit të kuq” të Laburistëve në 2019.
Vendet që konservatorët kanë humbur janë ato që partia nuk i ka humbur në asnjë zgjedhje britanike të pasluftës.
Sakaq, rezultatet kanë nxjerrë një fakt të ri se do të ketë një numër rekord të grave në Dhomën e re të Komunave. Rreth 242 deputete femra janë votuar deri më tani – dhe numërimi ende nuk ka përfunduar. Kjo tejkalon nivelin më të lartë të të gjitha kohërave prej 220, i cili u vendos në vitin 2019.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Spread the love

Similar Posts