Laburistët korrin sukses përballë konservatorëve në Mbretërinë e Bashkuar/ Kush do të jetë kryeministri i ri, rruga e Starmer drejt Downing Street

laburistet korrin sukses perballe konservatoreve ne mbreterine e bashkuar kush do te jete kryeministri i ri rruga e starmer drejt downing street
laburistet korrin sukses perballe konservatoreve ne mbreterine e bashkuar kush do te jete kryeministri i ri rruga e starmer drejt downing street

Është një histori që miqtë e Keir Starmer duan të tregojnë për reagimin e tij ndaj humbjes poshtëruese të Laburistëve në zgjedhjet e pjesshme në Hartlepool në vitin 2021. Pasi humbi përballë konservatorëve, Starmer diskutoi hapur dorëheqjen si lider laburist, duke thënë: “Unë nuk po përmbush një ëndërr të përjetshme këtu.” Në fakt, ai u tha të besuarve se do të kënaqej të punonte në një librari.

Siç theksojnë mediat britanike, është padyshim e vërtetë që ambiciet e Starmer -it për lidership erdhën vonë në jetë. Është gjithashtu e vërtetë se laburistët nuk e prisnin kurrë që ai të ishte kryeministri i ardhshëm i partisë, ndërkohë që ka ende një konfuzion të konsiderueshëm publik për atë që ai përfaqëson. Megjithatë, sondazhet kishin treguar vazhdimisht se Sir Keir Starmer – i cili ishte aq afër largimit nga politika – do të ishte ‘banuesi’ i radhës i Downing Street. Ai është liberal për çështjet sociale, i moderuar në çështjet fiskale dhe lider i Partisë Laburiste të Mbretërisë së Bashkuar. Starmer ka qenë deputet që nga viti 2015 dhe lider i opozitës – sfiduesi kryesor i kryeministrit Rishi Sunak nga viti 2020. Starmer do të bëhet lideri i parë laburist që fiton zgjedhjet e përgjithshme në Mbretërinë e Bashkuar në pothuajse 20 vjet, që nga Tony Blair në 2005. Gjatë shekullit të kaluar, laburistët kanë qenë shumë më tepër në opozitë sesa në pushtet. Por pas 14 vitesh sundimi konservator, disa prej të cilëve ishin të trazuar – nga Brexit, te Boris Johnson, te paqëndrueshmëria financiare e pasueses së tij Liz Truss – Z. Starmer ka përfituar nga gabimet e perceptuara të partisë në pushtet.

Starmer premtoi, se nëse zgjidhet, do të rivendosë efikasitetin e qeverisë, të shtetëzojë një pjesë të rrjetit hekurudhor dhe të shërbimeve publike, të rrisë pagën minimale, të taksojë tarifat e shkollave private, të përmirësojë sistemin shëndetësor publik dhe të ofrojë mëngjes falas në shkollat fillore publike. “Keir Starmer përballet me një dilemë shumë të mprehtë. Pritshmëritë për ndryshime të mëdha janë shumë të larta. Por lista e tij e politikave është e moderuar dhe e kujdesshme”, theksoi David Willets, një anëtar i Partisë Konservatore që mban një vend në Dhomën e Lordëve. “Pritjet janë shumë përpara asaj që ai mund të bëjë në të vërtetë,” shton ai.

Profili i Keir Starmer
Keir Starmer lindi në shtator 1962 në Londrën e Jugut dhe u rrit në Surrey, Angli. Ai vjen nga një familje që mbështet Partinë e Punës. Ai u diplomua në Reigate Grammar School në Surrey në vitin 1981. Ai gjithashtu ka diploma në flaut, piano dhe violinë nga Shkolla e Muzikës dhe Dramës Guildhall në Londër. Starmer studioi drejtësi në Universitetin e Leeds-it, duke marrë një diplomë të Nderit të Klasit të Parë në 1985. Ai kreu studimet pasuniversitare për të Drejtën Civile në Universitetin e Oksfordit, duke marrë një BCL në 1986. Starmer është pranuar në Barin e Qytetit të Londrës që nga viti 1987. Sakaq, ai punoi ekskluzivisht si avokat mbrojtës i specializuar në çështjet e të drejtave të njeriut përpara se të emërohej si Këshilltar i Mbretëreshës (QC) në 2002. Në 2008 ai u bë Drejtor i Publikut Prokuroritë (DPP) dhe Drejtues i Shërbimit Prokurorial të Kurorës (CPS), post të cilin e mbajti deri në vitin 2013. Për rolin e tij si Drejtor i Prokurorisë Publike, ai u shpall Kalorës i Urdhrit të Bathit (BKK) në vitin 2014.

Ai ishte u zgjodh në Dhomën e Komunave në zgjedhjet e përgjithshme të vitit 2015 dhe Jeremy Corbyn e emëroi atë si ministër në hije të imigracionit, një post nga i cili Starmer dha dorëheqjen në vitin 2016 së bashku me disa deputetë të tjerë laburistë në shenjë proteste ndaj udhëheqjes së Corbyn. Më vonë ai u emërua ministër në hije përgjegjës për daljen e Britanisë së Madhe nga Bashkimi Evropian. Pas humbjes së laburistëve në zgjedhjet e përgjithshme 2019, Starmer u zgjodh si lideri i ri i Partisë Laburiste më 4 prill 2020. Starmer është i martuar që nga viti 2007 me avokaten Victoria Alexander, me të cilën kanë 2 fëmijë. Ai është një mbështetës i Arsenalit dhe ka qenë i përfshirë në futboll si amator në të kaluarën.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts