LAJM I FUNDIT/ I hapet rruga shkarkimit të Presidentit Meta, Kuvendi miraton ngritjen e Komisionit Hetimor! Ja sa vota mori nisma e PSKuvendi i Shqipërisë i ka hapur rrugë shkarkimit të Presidentit Ilir Meta. Në seancën e sotme parlamentare, deputetët kanë miratuar ngritjen e Komisionit Hetimor.

Nisma e propozuar nga Partia Socialiste pĂ«r Komisionin Hetimor me qellim hetimin e shkeljeve tĂ« rĂ«nda kushtetuese si pretendon mazhoranca  mori 97 vota pro, 6 kundĂ«r dhe 1 abstenime.

Ndërkohe raporti dhe propozimi i Komisionit të Ligjeve për ngritjen e Komisionit Hetimor mori 98 vota pro, 5 kundër dhe dy abstenim.

BALLA: SHKARKIMI I PRESIDENTIT, DETYRIM MORAL DHE KUSHTETUES

Më herët në fjalin e tij në Kuvend, Kryetari i grupit parlamentar të PS, Taulant Balla e shikon shkarkimin e Presidenti Meta si nje detyrim moral dhe kushtetues.

“Ne nuk po shkarkojmĂ« Ilir MetĂ«n se duam tĂ« vendosim njĂ« pĂ«rfaqĂ«suesin tonĂ«. Procedura pĂ«r shkarkimin e Ilir MetĂ«s Ă«shtĂ« njĂ« detyrim sa moral, qĂ« edhe KushtetutĂ«s. T’ia heqim menjĂ«herĂ« turpin nĂ« derĂ« ShqipĂ«risĂ« pĂ«r t’ia lĂ«nĂ« turpin Ilir MetĂ«s. PĂ«rplasja e tij me SHBA-tĂ«, makthi i tij se do ta vrasin me raketa, janĂ« tĂ« mjaftueshme qĂ« komandanti i Forcave tona tĂ« Armatosura me urgjencĂ«. Mosmarrja e kĂ«saj nisme nga ana jonĂ« do tĂ« ishte minimalisht moskallĂ«zim krimi. Ky Ă«shtĂ« njĂ« shĂ«rbim qĂ« ne po i bĂ«jmĂ« dinjitetit institucional tĂ« ShqipĂ«risĂ« sonĂ«. KĂ«tĂ« turp ShqipĂ«ria jonĂ« kurrsesi nuk e meriton” tha ai.

EMRAT E DEPUTETEVE NE KOMISION

NjĂ« ditĂ« mĂ« parĂ« u bene publik edhe emrat e deputeteve ne Komision, ku si kryetar i tij pritet tĂ« jetĂ« deputeti, Alket Hyseni, ndĂ«rsa pjesĂ« e tij mĂ«sohet se do tĂ« jenĂ« edhe deputetĂ« tĂ« opozitĂ«s parlamentare si: Myslim Murrizi, Halil Jakimi dhe Arlind Çaçani.

Afati i punës së Komisionit Hetimor pritet që të jetë një muaj, përgjatë të cilit do të shqyrtohen të gjitha argumentet e ngritura nga Partia Socialiste për shkarkimin e Presidentit. Vendimi i shkarkimit të Presidentit duhet të mbështetet nga të paktën 2/3 e anëtarëve të Kuvendit.

RAPORTI I KOMISIONIT TE LIGJEVE PER KERKESEN E 49 DEPUTETEVE

“Panorama” ka siguruar raportin e plotĂ« tĂ« Komisionit tĂ« Ligjeve pĂ«r shqyrtimin e kĂ«rkesĂ«s sĂ« 49 deputetĂ«ve tĂ« PS pĂ«r shkarkimin e Presidentit Meta. NĂ« raport saktĂ«sohet se nĂ« datĂ«n 4 maj komisioni Ă«shtĂ« njoftuar nga Kryetari i Kuvendit dhe Ă«shtĂ« mbledhur mĂ« pas mĂ« 5 dhe 6 maj, ku edhe miratoi kĂ«rkesĂ«n e deputetĂ«ve tĂ« maxhorancĂ«s.

Në raport vlerësohet se shkaqet që deputetët kërkojnë shkarkimin e Presidentit janë kryerja e shkeljeve të rënda, flagrante dhe në mënyrë të përsëritur të Kushtetutës si dhe sjellja në kundërshtim të hapur me funksionet që i parashikon Kushtetuta. Aty ndodhen dhe të gjitha argumentet e kërkesës nga maxhoranca se pse duhet shkarkuar Meta, nga shkeljet para, gjatë dhe pas fushatës, tek favorizimi i opozitës dhe denigrimi i Kryeministrit, maxhorancës e përfaqësues të saj si dhe cenimi i marrëdhënieve të Shqipërisë me BE e SHBA.

“NĂ« abuzim tĂ« kompetencave kushtetuese dhe ligjore si dhe nĂ« kushtet e shkeljes sĂ« rĂ«ndĂ« dhe flagrante tĂ« KushtetutĂ«s, z. Ilir Meta para, gjatĂ« dhe pas periudhĂ«s sĂ« fushatĂ«s zgjedhore tĂ« 2021, me veprimet, sjelljet dhe mesazhet e dhĂ«na nĂ« publik, nuk ka garantuar unitetin kombĂ«tar, nuk ka moderuar konfliktin politik, por pĂ«rkundrazi e ka nxitur atĂ« nĂ« terma tĂ« tilla, tĂ« cilat krijuan premisa pĂ«r daljen e militantĂ«ve tĂ« partive politike nĂ« rrugĂ«, duke terrorizuar qytetarĂ«t, duke kufizuar lirinĂ« e tyre tĂ« lĂ«vizjes si dhe lirinĂ« personale, deri nĂ« kryerjen e konflikteve me armĂ« dhe humbjen e jetĂ«s sĂ« njĂ« personi dhe plagosjen e disa tĂ« tjerĂ«ve, pĂ«rfshirĂ« vĂ«nien nĂ« rrezik tĂ« jetĂ«s sĂ« efektivĂ«ve tĂ« PolicisĂ« sĂ« Shtetit”, thuhet nĂ« raport.

Në përfundim Komisioni vlerësoi se kërkesa e deputetëve të PS plotëson kriteret procedurale dhe është në përputhje me Kushtetutën dhe ligjet në fuqi, si dhe ka shkaqe për të legjitimuar ngritjen e një komisioni hetimor parlamentar për shkarkimin e Presidentit. Ky raport u miratua në Komisionin e Ligjeve me 14 vota pro dhe 1 kundër dhe tashmë Komisioni Hetimor Parlamentar i është propozuar Kuvendit dhe pritet të votohet në seancën e sotme. Gjatë diskutimeve në Komision, deputetët e maxhorancës e kanë akuzuar Presidentin se nuk është paraqitur në diskutimin e sotëm gjoja për shkak të axhendës, por me qëllim që të shtyjë miratimin e komisionit për kërkesën përtej 9 prillit, afatit të fundit që mund të lejojë krijimin e një komisioni hetimor bë këtë legjislaturë.

© Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume: www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *