Lajm i mirë! Studimi laboratorik: Vaksina e Pfizer neutralizon variantin brazilian të Covid-it

Vaksina për COVID-19 nga Pfizer Inc dhe BioNTech SE ishte në gjendje të neutralizonte një variant të ri të coronavirusit që po përhapet me shpejtësi në Brazil, sipas një studimi laboratorik të botuar në New England Journal of Medicine të hënën.

Sipas Reuters, përcjell Telegrafi, gjaku i marrë nga njerëzit të cilëve u ishte bërë vaksina neutralizoi një “version të inxhinierizuar të virusit” që përmbante të njëjtat mutacione të mbartura në pjesën kulmore të variantit shumë ngjitës P.1 të identifikuar për herë të parë në Brazil, studimi i kryer nga shkencëtarë nga kompanitë dhe Dega Mjekësore e Universitetit të Teksasit u gjet.

Siç thuhet më tej, shkencëtarët thanë se aftësia neutralizuese ishte afërsisht ekuivalente me efektin e vaksinës në një version të mëparshëm më pak ngjitës të virusit nga viti i kaluar.

Në studimet e botuara më parë, Pfizer kishte gjetur se vaksina e saj neutralizonte variante të tjera më ngjitëse të identifikuara për herë të parë në Mbretërinë e Bashkuar dhe Afrikën e Jugut, megjithëse varianti i Afrikës së Jugut mund të zvogëlojë antitrupat mbrojtës të krijuar nga vaksina.

Pfizer ka thënë se beson se vaksina e saj aktuale ka shumë të ngjarë të mbrojë ende nga varianti i Afrikës së Jugut.

Sidoqoftë, prodhuesi i ilaçeve po planifikon të testojë një dozë të tretë përforcuese të vaksinës së tyre, si dhe një version të rimodeluar posaçërisht për të luftuar variantin në mënyrë që të kuptojë më mirë përgjigjen imune.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.