LAJMI I FUNDIT/ Bota e futbollit në zi, ndahet nga jeta legjenda Gerd Myler


Bota e futbollit në zi, është ndarë nga jeta në moshën 75-vjeçare legjenda gjermane Gerd Myler.

Myler 10

Lajmi i kobshëm, është konfirmuar nga klubi i Bjernit nëpërmjet një postimi në faqen zyrtare.

Sulmuesi i madh i GjermanisĂ«, ndĂ«rroi jetĂ« mĂ«ngjesin e sotĂ«m.  Myler ishte njĂ« nga golashĂ«nuesit mĂ« tĂ« mĂ«dhenj tĂ« historisĂ« tĂ« futbollit.

Para Ronaldos dhe Mesit, bomberi gjerman kishte gjithë rekordet në Europë. Në 427 ndeshje të Bundesligës, Myler arriti të shënonte plot 365 gola.

Myler ishte një nga golashënuesit më të mëdhenj të historisë të futbollit. Para Ronaldos dhe Mesit, bomberi gjerman kishte gjithë rekordet në Europë. Në 427 ndeshje të Bundesligës, Myler arriti të shënonte plot 365 gola.

Për sa i përket trofeve, legjenda Myler, fitoi 4 herë Bundesligën gjermane, 4 herë Kupën e Gjermanisë, 3 herë Kupën Europiane si dhe njëherë Kupën e Botës. Ai mbajti veshur fanellën e Bajernit nga viti 1964 deri në 1979.

PANORAMASPORT.AL

© Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume: botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.