Lamtumira nga Dortmundi, Marko Rojs: Dua ‘kokën’ e Realit si dhuratë

lamtumira nga dortmundi marko rojs dua koken e realit si dhurateMarko Rojs cilëso het me të drejtë një nga futbollistë më besnikë në periudhën moderne të futbollit. Edhe pse ai pati mundësinë të bënte më shumë “zhurmë” në ekipe më të mëdha sesa Borusia Dortmund, vendosi zemrën përpara të ardhurave dhe famës.

rOJS

Pas 12 vitesh rrugëtimi në “Signal Iduna Park” mori fund rrugëtimi në duelin me Darmshtad, në të cilin mesfushori i përshëndeti tifozët me gola spektakolarë. Nuk kishte se si të mungonte fjalimi i lamtumirës, e ku u prek edhe tema e finales së Champions-it përballë Realit, destinacioni i fundit me ngjyrat verdhezi. Mesfushori – “Udhëtimi im për në sfidën me Darmshtad nuk ishte si zakonisht. E ndieja se do të shënoja dhe ta mbyllja me gol.

Tifozët e Dortmundit dhe stadiumi ‘Signal Iduna Park’ janë familja ime e dytë. Unë kam dhënë gjithçka për këtë fanellë dhe kam marrë shumë dashuri e respekt. Faleminderit do të ishte pak në një situatë të tillë. Përpara se të largohem përfundimisht nga ky klub kam një mision shumë të rëndësishëm përpara, finalja e Ligës së Kampionëve. Kemi zhvilluar rrugëtim të pabesueshëm. Askush nuk besonte se mund të ngjiteshim kaq lart, por ja që futbolli dhuron të papritura. Fakti që mposhtëm në të dyja takimet PSG-në, demonstron karakterin e ekipit dhe vendosmërinë. Kthehemi në ‘Uembli’ pas 11 vitesh, me të tjera emocione. Rivali është i sofistikuar në këtë kompeticion, por ne do të luajmë për gjithçka. Mjaftueshëm kohë nga data e ndeshjes. Të gjithë jemi të vetëdijshëm rreth shkallës së vështirësisë, por nuk kemi arsye përse të trembemi.

Dëshirojmë të largohemi me kujtime të lumtura nga Londra pas asaj etape të hidhur në vitin 2013. Pres atmosferë të zjarrtë nga mbështetësit tanë. Ju premtoj se do të bëjmë më të mirën dhe kemi shpresë se titulli titulli do të vijë në Dortmund”, përfundoi Marko Rojs. Finalja e Champions-it do të zhvillohet më 1 qershor, ndërsa ndjeshëm më të favorizuar janë të besuarit e Karlo Ançelotit, kjo edhe për shkak të eksperiencës në të tilla nivele.

PANORAMASPORT.AL

NDIQE LIVE “PANORAMA TV” <!–

–> © Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts