Lamtumirë Berlusconi! Mbahet në Katedralen e Milanos funerali i ish-kryeministrit italian, 10 mijë njerëz në shesh. Rama i pranishëm

Sot lamtumira e fundit për Silvio Berlusconin. Ish-kryeministri italian, një zë i fortë i politikës botërore do të përcillet në banesën e fundit. Në orën 15:00 në Duomo të Milanos kremtohet varrimi shtetëror për ish-kryeministrin që vdiq dy ditë më parë në moshën 86-vjeçare. Ditë zie kombëtare dhe një javë ndërprerje e punës së Kuvendit.

Në ceremoni marrin pjesë personalitete të shumta, mes tyre dhe kryeministri Edi Rama.

Ndërkohë funerali shtetëror ka filluar. Arkivoli u përcoll para altarit kryesor nga Karabinierët me uniformë të plotë. Kremtimi liturgjik, i hapur nga Requiem, kryesohet nga Kryepeshkopi i Milanos Mario Delpini.

Në fund të predikimit të kryepeshkopit të Milanos, pati një duartrokitje të gjatë në turmën e pranishme në funeralin e Silvio Berlusconit. Fjalët e fundit të Imzot Delpinit ishin: “Silvio Berluskoni ishte burrë dhe tani takon Zotin”.

Duomo do të mbyllet në orën 12 dhe do të rihapet në orën 13:30
Katedralja e Milanos do të mbyllë dyert për fluksin normal të besimtarëve dhe turistëve sot në mesditë, për t’i rihapur në orën 13:30. Në atë kohë, pjesëmarrësit në funeralin e ish-kryeministrit Silvio Berlusconi do të mund të fillojnë të hyjnë. Sot në mëngjes ka filluar montimi i 15 mijë barrierave që do të kufizojnë kalimet dhe rrugët në Piazza Duomo, ku rreth dhjetë mijë njerëz do të mund të ndjekin funksionin në dy ekrane gjigante.

Autoritetet do të hyjnë nga hyrja jugore përmes Piazza Fontana, pika ku do të arrijë edhe arkivoli (i shoqëruar nga Villa San Martino në Arcore nga policia rrugore dhe më pas nga policia lokale e Milanos), e cila për këtë arsye nuk do të hyjë në katedrale nga Piazza Duomo.

Në varrim të pranishëm Mattarella, Meloni, Orban dhe Emiri i Katarit
Për funeralin shtetëror të Silvio Berlusconit, autoritetet duhet të mbërrijnë në Duomo në Milano nga ora 14.30 deri në 15.00. Presidenti i Republikës italiane Sergio Mattarella dhe kryeministrja Giorgia Meloni priten me zyrtarë qeveritarë. Ndër të tjera edhe sekretari i PD-së Elly Schlein, Matteo Renzi, Carlo Calenda, Paolo Gentiloni që përfaqësojnë Komisionin Evropian. Nuk janë bërë të ditur të gjithë emrat e liderëve ndërkombëtarë që do të marrin pjesë, për arsye sigurie, por duhet të jenë të pranishëm kryeministri hungarez Viktor Orban dhe emiri i Katarit Tamim bin Hamad Al Thani, ndër të tjerë.

2 mijë njerëz në Katedrale: 10 mijë në shesh
Rreth dy mijë persona do të hyjnë në Katedrale për funeralin shtetëror të Silvio Berlusconit, ndërsa sheshi do të ketë një kapacitet prej rreth 10 mijë personash. Portat do të jenë funksionale nga ora 10, dy ekrane gjigante të vendosura në shesh për të ndjekur ceremoninë. Arkivoli i Berlusconit do të qëndrojë përpara hyrjes së katedrales përpara se të futet brenda.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts