Laporta i përgjigjet ashpër akuzave të Bartomeut dhe zbulon borxhin gjigand prej 1.3 miliardë euro të Barcelonës: Situata është shumë shqetësuese

Presidenti i Barcelonës Joan Laporta ka zbuluar se klubi spanjoll është 1.35 miliardë euro në borxh, duke e përshkruar situatën si “shumë shqetësuese”.

Fatura e pagave të klubit aktualisht përbën 103% të të ardhurave totale.

Laporta fajëson paraardhësin Josep Maria Bartomeu për borxhin, duke e akuzuar atë për largimin e një “trashëgimie të tmerrshme”.

Zgjatja e kontratës së Lionel Messit do ta kishte bërë faturën e pagave të përgjegjshme për 110% të të ardhurave, të cilat La Liga nuk pranoi të pranonte.

“Pagat tona përfaqësojnë 103% të të ardhurave totale të klubit, që janë 20-25% më shumë se konkurrentët tanë,” tha Laporta, tani në mandatin e tij të dytë si president pasi fitoi zgjedhjet e marsit.

“Gjëja e parë që duhej të bënim kur mbërritëm ishte të kërkonim një hua prej 80 milionë eurosh sepse, përndryshe, nuk mund t’i paguanim pagat. Regjimi i mëparshëm ishte plot gënjeshtra. Barcelona ka një vlerë neto negative prej 451 milion euro – është një trashëgimi e tmerrshme. Ajo që po ndodh është shumë shqetësuese” tha ai.

Bartomeu mbrojti veten në një letër të hapur të lëshuar të shtunën, duke pretenduar se masat financiare që do të kishte marrë nëse nuk do të detyrohej të jepte dorëheqjen në tetor do të lejonte Messin të qëndronte në Barcelonë.

Laporta e përshkroi letrën e Bartomeu si “një përpjekje për të justifikuar menaxhimin e pajustifikueshëm” dhe një veprim në dëshpërim.

Nënshkrimet e reja Memphis Depay, Eric Garcia dhe Rey Manaj ishin në gjendje të regjistroheshin vetëm nga La Liga pasi mbrojtësi Gerard Pique u pajtua me një ulje të pagës për të qenë në përputhje me rregullat e kufizimit të pagës.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.